Bazalka

Bazalka

Odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při depresích a pomáhá při všech nemocích nachlazení. Koření.

Odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při depresích a pomáhá při všech nemocích nachlazení. Koření.

Latinský název

Ocimum basilicum L. (Lamiaceae - Hluchavkovité)

Lidové názvy

Bazalička, bazalika, německý pepř, parfém lásky, voňavý hřebíček

Sbíraná část

Nať (Herba basilici)

Použití

Vnitřně v nálevu jako karminativum, spazmolytikum a aromatikum při nadýmání, při chronickém žaludečním kataru, při poruchách trávicího traktu, při spastické zácpě. Ajurvédská medicína doporučuje bazalku při uštknutí hadem, kožních problémech a bolestech ucha. Prášek a šťáva hojí afty v ústech. Z bazalky získaná silice se užívá v parfumérii. Svou vůní připomíná směs růží a karafiátů. Stejně jako saturejka se používá jako koření do omáček. Za války byly mleté listy bazalky tzv. "německý pepř" náhradou pravého koření.

Obsahové látky

Silice (metylchavikol, linalol), třísloviny

Doba sběru

Květen - září

Charakteristika

Aromatická jednoletá bylina až 40 cm vysoká s přímou, jednoduchou nebo větvenou, čtyřhrannou lodyhou, původem z Indie. Listy má řapíkaté, vejčité, lesklé. Spodní jsou klínovité, celokrajné, vroubkované nebo oddáleně pilovité. Horní listy jsou menší a přecházejí v listeny. Z paždí listenů vyrůstají lichopřesleny bílých, žlutobílých, někdy narůžovělých kvítků. Kvete od června do září.

Sušení, sesychací poměr

Sklízíme na počátku květu, ve výšce 10-15 cm nad zemí. Rostlina pak znovu obroste a docílíme druhé sklizně. Nať po sklizni ihned sušíme, nikdy nenecháváme na větší hromadě, snadno se zapáří. Sušíme rychle ve stínu nebo uměle při teplotě do 35 °C. Sesychací poměr: 4:1.