Výkup bylin

Heřmánek lékařský

Nákup surovin od drobných pěstitelů a základních škol se stal již tradicí. Nákup surovin pro výrobu čajů a čajových směsí probíhá v několika střediscích po celé České republice. Hlavním centrem pro sklad bylin je Strážnice na jižní Moravě.

Základní pravidla sběru léčivých rostlin:

Důležitým předpokladem úspěšného sběru je znalost jednotlivých druhů léčivých rostlin. Pokud máte pochybnosti, čerpejte informace z některé odborné publikace, kterých je v současné době velké množství, nebo se poraďte u nás - na jednotlivých nákupnách. Velmi důležitá je vhodná doba pro sběr. Nesbírejte za deště, rosy a vlhka. Optimální je dopolední sběr. Při manipulaci s čerstvě natrhanými rostlinami je třeba dávat pozor, aby nedošlo k zapaření, a tím k jejich znehodnocení.

Jednotlivé části rostlin, které se sbírají:

  • Květ - Odštipování, odstřihování, sdrhování, případně ořezávání jednotlivých květů. Pro jakostní surovinu je nejdůležitější barva a vzhled suroviny. Po usušení dodejte neprodleně do nákupny. Hrozí napadení hmyzem, a tím ztráta jakosti.

  • List - Otrháváme, popř. sdrhujeme z větviček. Před sušením je vhodné u některých druhů listy pomačkat - např. podběl, a tím umožnit přístup vzduchu, listy snáze uschnou. Listy jitrocele nikdy nemačkáme! Sušíme v tenké vrstvě.

  • Nať - Natí rozumíme část rostliny, tj. stonky včetně listů a květů. Sbíráme vždy na počátku rozkvětu, mimo kopřivy, u které sběr v době květu ukončíme. Sbíráme pouze vrchní olistěnou část o délce 25-35 cm. Síla stonku nesmí přesáhnout 5 mm. Při sběru dbáme, abychom nevytrhávali nať s kořenem, ty jsou v dodávce nepřípustné.

  • Kořen - Dobýváme zpravidla na podzim nebo brzy na jaře v době vegetačního klidu, kdy mají kořeny největší váhu a obsah účinných látek. Před sušením kořeny zbavíme hlíny a opláchneme vodou. Větší kořeny podélně rozřízneme, usnadníme tak jejich sušení.

  • Plody - Sbíráme vyzrálé a dobře vybarvené. U šípků bez stopek. Bezinky sbíráme a sušíme v celém souplodí, jednotlivé plody otrháváme až po dosušení. V dodávce jsou nepřípustné plesnivé nebo jinak zbarvené plody.

Nový Nákupní seznam bude vydán v dubnu 2018 s platností od 1.4.2018 do 31.3.2019.

Lze si jej vyžádat na e-mailu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript