Víte jak poděkovat paní učitelce? Máme pro vás tip na krásný dárek. Konec školního roku s vůní bylinek.

O meduňce lékařské

Leros 15. 6. 2019

Pěstovat meduňku na zahrádce není nic neobvyklého. Najít tuhle bylinku ve volné přírodě už ale začíná být uměním pro odhodlané sběrače!

Meduňka navozuje klid a harmonizuje spánek
O meduňce lékařské

Hledáte trochu klidu v hektické době? A co když vám povíme, že si ho můžete připravit do hrnečku? Ano, instantní přírodní lektvar na rozrušení existuje a jmenuje se meduňkový čaj! Melissa officinalis, jak praví latina, snižuje stres a nervové vyčerpání, zklidňuje organismus, harmonizuje spánek, zmírňuje úzkosti, uvolňuje křeče, podporuje dobré trávení a vylučování, má protivirové účinky a historicky se využívá jako sedativum. Seznamte se s meduňkou, lékem na 21. století!

Instantní klid do hrnečku

Meduňka lékařská se od pradávna využívá v lidovém léčitelství nejen v našich končinách, ale i ve zbytku střední Evropy a v Asii. Tato vytrvalá rostlina dorůstá výšky 70–150 cm a je typická vejčitě pilovitými listy s citrusovým aroma. Právě listy jsou to, čím je meduňka zajímavá – na rozdíl od jiných bylinek to nejsou květy, na které se zaměřujeme. Sklízí se zásadně listy nebo celé natě, které je potřeba ihned usušit, nikoliv však na přímém slunci. Ideální je zavěsit meduňkové natě do temnější, teplé místnosti, nebo rozprostřít na síto. Meduňka obsahuje aromatické silice citral, geraniol a linalol, třísloviny, kyseliny, flavonoidy a minerální látky, a to v zastoupení, které je pro nervovou soustavu člověka zkrátka blahodárné. Dejte si k večeru šálek meduňkového čaje a usnete ještě dřív, než začnete počítat ovečky.

Zelené zlato na zahrádku i za okno

Protože je meduňka nenáročnou rostlinou, můžete si ji dovolit pěstovat i v bytě za oknem. Pokud se vám však nepovede nasušit dostatečné zásoby na zimu, můžete si kdykoliv objednat meduňku z našich bylinkáren. Zásoby meduňky je totiž dobré mít doma jako součást „první pomoci“. Meduňkový čaj uvolňuje a uklidňuje, ať už je původ rozrušení jakýkoli. Nejčastěji se připravuje samotný, případně v kombinaci s jinými bylinkami, například s kozlíkem lékařským či s chmelovými šišticemi. Slejte jednu čajovou lžičku sušené meduňky horkou vodou a nechte minutu louhovat. Při problémech pijte 2–3 šálky denně a pozorujte, jak se cítíte.

Meduňka je bezpečná bylinka a při jejím užívání platí jen rámcová omezení, například pro ženy těsně před porodem. Sedativní vliv meduňky totiž může zpomalit nástup kontrakcí a celý porod oddálit. Zároveň není vhodné používat meduňku v kombinaci s jinými léky na uklidnění, protože je opravdu účinná sama o sobě. Meduňka je také ideálním pomocníkem do kuchyně, pro výraznou citrusovou vůni se perfektně hodí k dochucení salátů a lehkých letních jídel. Zelené zlato je prostě ekvivalentem klidu, který tolik hledáte a potřebujete. Tak si konečně uvařte čaj a odpočiňte si, zasloužíte si to!

Dočetli jste? Vyzkoušejte