Kaštany pro krásné vlasy i na bolavé klouby
Monika Golasovská @bylinkova_terapie 13. 9. 2021
Přicházející podzim ohlašují kaštany se svými pichlavými plody, ze kterých děti rády vyrábějí zvířátka. Kaštany se však nehodí pouze pro děti či lesní zvěř. I vy si z nich můžete vyrobit olej nebo suchý šampon.

Lidové tradice a magické rituály
Kaštany jsou spojovány s ochrannou magií. Říká se o nich, že dokáží „nasát energii“. Z toho důvodu se nedoporučuje sbírat kaštany blízko hřbitovů či míst, kde se stalo neštěstí, protože kaštany načerpaly energii tohoto místa. Měly by se sbírat u zdravých a mohutných stromů, ze kterých získaly sílu. Posbírané kaštany se nosí v kapsách a chrání před negacemi, a navíc vytáhnou a vstřebají i špatnou energii dotyčného. Když kaštany ztratí lesk a začnou se svrašťovat, je dobré je vyhodit či lépe spálit, spolu s tím, co absorbovaly.
Naši předci věřili, že kaštan nošený v kapse chrání před bolestmi a revmatismem, a proto se kaštany též vkládaly do postele pod polštář. I tady však nesmíte zapomenout, že scvrklé kaštany je třeba je vyměnit za hladké a lesklé. Můžete zkusit dát pár kaštanů pod polštář, a dalších několik mimo vaši postel do uzavřené nádoby. Po čase uvidíte jasný rozdíl: kaštany uložené mimo ložnici v nádobě vydrží hladké a lesklé, zatímco ty, na kterých spíte, se svraští a hnědá slupka zmatní.

Původ a použití kaštanu
Jírovec maďal pochází z Balkánu a do k nám byl dovezen mezi 17. a 18. stoletím. Dnes roste téměř všude. Kaštany sbírejte v průběhu září, kdy začnou ze stromu padat zelené tobolky ve tvaru pichlavé koule, které puknou uvolní semeno – kaštan. Kaštany, tedy plody jírovce maďalu, si nesmíme plést s jedlými kaštany, neboť jejich požití je toxické. Naopak vnější použití kaštanu je naprosto neškodné, a navíc velmi prospěšné pro náš cévní systém. V minulosti kaštan našel také uplatnění v domácnosti jako čistící prostředek, k praní prádla, k výrobě šampónů atd.
Zpracování kaštanů
Čerstvé kaštany oloupejte z hnědé slupky. Zůstane pouze béžové jádro, které v sobě skrývá blahodárné účinky. Kaštan z hnědé slupky oloupejte co nejdříve, později se vám to podaří jen s obtížemi. Oloupaný kaštan nastrouhejte na jemném struhadle a dále zpracujte na olej nebo suchý šampón.

Kaštanový olej
Polovinu vydesinfikované láhve naplňte čerstvě nastrouhaným jádrem kaštanu. Jádro zalejte do plna kvalitním olejem, který máte rádi (mandlový, olivový, ale stačí i slunečnicový). Denně protřepávejte a nechejte macerovat alespoň 14 dní v chladu a temnu. Olej pak používejte k masážím či zábalům. Je vhodný na bolavé klouby a záda, proleženiny, namožené svaly, křečové žíly nebo na vstřebávání podlitin. Klinické studie prokázaly, že plod jírovce obsahuje látky, které podporují léčbu křehkých vlásečnic, působí protizánětlivě a zlepšují průtok krve v cévách. Mají pozitivní vliv také elastické vlastnosti cév a pomáhají odstraňovat pocit těžkých nohou, mravenčení a noční křeče v nohách.

Suchý šampón z kaštanového prášku
Můžete vyzkoušet také starý a osvědčený recept na „suchý šampón“, který je navíc velmi jednoduchý a ekologický.
Ingredience:
2 Lžíce kaštanového prášku
1 lžíce kukuřičného škrobu
1 lžíce pivoňkového či růžového pudru
Pár kapek éterického oleje
Postup
- Nastrouhaný kaštan dobře usušte na ploše, třeba v troubě při 40°C.
- Usušený kaštan rozdrťte na prášek.
- Usušené květy pivoňky či růže také rozdrťte na prášek.
- Přidejte kukuřičný či bramborový škrob a smíchejte dohromady.
- Přidejte pár kapek éterického oleje a řádně promíchejte.
Aplikujte do vlasů pomocí kosmetického štětce a pak vyčešete hřebenem. Vlasy jsou odmaštěné, lesklé, voňavé a zvětší svůj objem.