Kouřové noci
PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D. 2. 1. 2025
Jedna z nejproslulejších komedií anglického dramatika Williama Shakespeara nese název Dvanáctá noc (český překlad Večer tříkrálový). I když divadelní hru známe, možná netušíme, odkud název pochází a co znamená. Ve skutečnosti odkazuje na dvanáctou noc od Štědrého dne (po narození Ježíše Krista) neboli na svátek Tří králů (6. leden). Těchto dvanáct nocí se označuje kouřové noci.
Kouřové noci se v některých oblastech slavily již od zimního slunovratu (21. až 22. prosince), někde od Štědrého dne (24. prosince) a někde až od Slavnosti Narození Páně (25. prosince). Počet nocí také různě kolísal od tří do dvanácti.
Tradice kouřových nocí sahá do pohanských dob, kdy se zimní slunovrat slavil jako přechod mezi dvěma cykly – starým a novým rokem. Pro naše předky nastávalo bezčasí, brána do podsvětí se otvírala dokořán a svět duchů a lidí se vzájemně přiblížil. Proto svá obydlí předci vykuřovali nebo kropili, vykonávali rituály na ochranu obytných i hospodářských budov a očistu od zlých sil. Bylinky na vykuřování sbírali po celý rok. Svazky bylin zapalovali každou noc, nejčastěji šalvěj bílou, jalovec, rozmarýn, tymián a kadidlo. Pryskyřice z kadidlovníku byla vzácná, nahrazovala se pryskyřicí z jehličnanů, mohla se míchat i s jinými bylinami. Naši předci také zapalovali bylinami ozdobené poleno, zpravidla dubový špalek, které se polilo medovinou a mělo hořet po dvanáct kouřových dnů a nocí. Kouř z bylin přinášel zprávy a přání do duchovního světa nebo k bohům. Kouř svou podstatou proměnlivý a přechodný symbolizoval transformaci, kdy se staré rozplývá a vzniká nové.
I když se tradice na různých místech odlišovaly, společná byla příprava na další rok. Kouřové noci přináší rozloučení se starým rokem a přivítání nového. Každá kouřová noc odpovídala jednomu měsíci v nadcházejícím roce a měla svůj vlastní význam. První noc například předvídala nový začátek a plány v lednu, druhá hledání harmonie a stability v únoru, dále například pátá noc lásku a vztahy v květnu, jedenáctá smíření a hluboké uvědomění v listopadu, a nakonec dvanáctá bilanci a přípravu na nový začátek v prosinci. Naši předci vytvářeli i seznamy přání. Každou noc jedno z přání vhodili do ohniště v naději, že bude vyslyšeno a splněno. Kouřové noci přináší čas vhodný pro odpuštění, odložení a uzavření nevyřešeného a omezujícího, vyrovnání dluhů a vrácení zapůjčených věcí, zklidnění a plánování. Kouřové noci jsou příležitostí nahlédnout do budoucnosti. Za kouřových nocí se vykládaly sny, předpovídalo se počasí a věštilo se na další rok.