Kouzlo vánočních bylinek
PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 2. 12. 2019
Bylinky Vám pomůžou zvládnout Vánoce v klidu a v pohodě, když jim dáte svou důvěru.
Čas předvánoční je pro většinu lidí časem shonu, nákupů, vaření a úklidu, i když si všichni vždycky říkáme, že se tomu letos nepoddáme. A pak jsou najednou Vánoce a od všech členů rodiny se čeká klid, pohoda a úsměvy. Ne každý dokáže rychle přepnout svoji náladu, a proto Vám dnes představíme jednu z bylinek, které pomáhají zklidnit pocuchané nervy, odstranit stres a zlepšit kvalitu spánku. Nejdřív si ale připomeneme léčivou rostlinu, která je s Vánoci spojena asi nejvíce.
Jmelí bílé
Tento poloparazitický keř byl dříve latinsky označován jako lignum crucis – dřevo kříže, protože se věřilo, že původně bylo jmelí stromem, ze kterého byl vyřezán Ježíšův kříž. Jedni pak říkali, že Bůh tento strom za trest proměnil v parazitující a jedovatou rostlinu, a druzí zase, že jmelí samo se hanbou změnilo v nenápadný keřík rostoucí mimo dosah lidí v korunách jiných stromů.
Líbali jste se někdy se svým protějškem pod větvičkou jmelí? Pak by Vás mohlo zajímat, kde se tahle tradice vzala. Dle severské mytologie byl bůh dobra a míru Baldr, syn Odina a bohyně Frigg, zasažen šípem ze jmelí. To jediné ho totiž mohlo zabít, protože jako jediná stvořená věc neslíbilo jeho matce, bohyni Frigg, že jejím synům neuškodí. Bohyně květů Nanna pak Baldra polibkem vrátila k životu a stala se jeho ženou. Jmelí se tak stalo symbolem lásky. Dost možná i proto, že jeho plody jsou po rozemnutí tak silně lepivé, že dle pověsti slepí i dvě lidské duše k sobě.
V Evropě je nať jmelí tradičně užívána v čajových směsích na zvýšený krevní tlak, aterosklerózu a má schopnost zpomalit srdeční tep. Jmelí obsahuje bílkovinné látky - viskotoxiny, které jsou za tento účinek zodpovědné. Ze jmelí se izolují také lektiny, které dokáží zastavit množení některých typů rakovinných buněk a pomáhají stimulovat imunitní systém. V čajích se ovšem jejich účinek neprojeví, jsou rozkládány až lidskými trávicími enzymy.
Plody jmelí jsou mírně jedovaté, způsobují podráždění trávicí soustavy. I když se léčebně užívá nať bez plodů, z důvodů bezpečnosti nepodávejte tuto bylinku dětem a u dospělých dodržujte lékařem doporučené dávkování. Pokud se Vám z toho předvánočního shonu zvýšil tlak a ještě na tento problém neberete nějaká farmaka, může být jmelí dobrou volbou. Najdete ho v naší směsi Alvisan Neo. Patří mezi produkty, které jsou k dostání výhradně v lékárnách.
A která bylinka dokáže uklidnit nervy a navodit relaxační spánek?
Kozlík lékařský
Jde opět o rostlinu známou od starověku, a to nejen pro její zklidňující účinek, ale také pro velmi charakteristický a dosti nepříjemný zápach. Říkalo se jí valerián nebo baldrián, případně kočičí kořen a byla považována za rostlinu magickou, odhánějící čarodějnice a zlé duchy. Také to byl univerzální lék, který nechyběl ve většině bylinných receptur. V průběhu středověku byl účinek zpřesňován a v současné době je považována za bylinku uklidňující, použitelnou při zvýšené nervozitě a stresu, úzkostných stavech, nespavosti a bolestech hlavy.
K zajímavému využití kozlíku došlo během první i druhé světové války, kdy byla obyvatelům bombardovaných měst podávána kozlíková tinktura nebo kozlíkové tablety, které pomáhaly vyrovnat se s traumaty, uklidňovaly a pomáhaly usnout. Následně byly tablety podávány i traumatizovaným vojákům vracejícím se z fronty.
Dalším účinkem této bylinky je účinek protikřečový, který se využívá při předráždění trávicího traktu.
Zmíněné účinky jsou způsobeny zejména látkami zvanými valepotriaty. Na zklidňujícím účinku se podílí i silice, ta která dává kozlíkovému kořenu nepříliš příjemné aroma. Dokonce čím déle je materiál skladován, tím intenzivnější zápach produkuje. Tato „vůně“ rovněž láká myši a kočky.
Kozlík je bezpečný a může se podávat i dětem, jen je třeba si dát pozor na správné dávkování. Přemíra této bylinky může někdy způsobit bolesti hlavy, ospalost, rozmazané vidění či nevolnost. Pokud je ale kozlík správně zpracován a dávkován, je to jedna z nejúčinnějších bylin na zklidnění nervů a nespavost.
Kozlík lékařský najdete v naší volně dostupné směsi Natur nazvané trefně Spánek a nervy a ve směsi Species nervinae Planta, kterou Vám přes pult podá lékárník či lékárnice.