Krajem zbojníka Jánošíka
Leros 1. 5. 2019
Legendární zbojník Juraj Jánošík má svou vlastní sochu v Terchové, která je jeho rodným městem. Možností, kam vyrazit na výlet, je ale v Jánošíkově kraji mnohem více.
Legendární zbojník Juraj Jánošík má svou vlastní sochu v Terchové, která je jeho rodným městem. Možností, kam vyrazit na výlet, je ale v Jánošíkově kraji mnohem více. Národní park Malá Fatra disponuje nádhernou přírodou, kterou stojí za to navštívit. Území je ze 70 % pokryto lesy, které jsou domovem dnes už vzácných šelem, jako je rys, vlk nebo medvěd. Vrcholky Malé Fatry mají zubatý ráz alpinského vrásnění a vybízejí k výšlapům na divoké horské louky a skalní stezky.
Za bylinkami na nejznámější vrchol Malé Fatry
Nejvyšším vrcholem je Veľký Kriváň (1709 m n. m.), ale ikonou oblasti je spíše Veľký Rozsutec (1610 m n. m.). Pestré prostředí bylo pro svoji malebnost vyhlášeno národním parkem s 5. stupněm ochrany. Fůru bylin na čaj zde raději nesbírejte, místní ekosystém by vám nebyl vděčný. Ale není nad to prohlédnout si vzácné druhy léčivek v jejich přírodním prostředí a ještě u toho udělat něco pro své zdraví. Vyšlápnete si s námi na výlet za bylinkami?
Rozhodli jsme se vystoupat s naší výpravou až na vrchol Veľkého Rozsutce. Horské louky doslova oplývají pestrou flórou, která již spadá do alpinského a subalpinského podnebí. Členitý terén dává životní prostor unikátním rostlinám, které v nižších polohách nenajdete. Modravé zvonky a vstavače nám těžkými květy pokyvují na pozdrav. Karpatský šafrán a hořec vytvářejí všude kolem pestrobarevnou zvonkohru, až se člověk bojí, aby křehké modrofialové okrasy nepošlapal.
Vzácné léčivky a ikonická protěž
Nad barevný koberec majestátně vystupuje jarmanka větší. Věděli jste, že odvar z této bylinky se používá jako antialergikum a dokáže účinně léčit rýmu i ekzémy? Jsou zaznamenány i případy, kdy inhalace jarmanky potlačila blížící se astmatický záchvat. Zkrátka – léčivá kouzla v přírodním provedení. Astmatický záchvat nás s trochou štěstí nepotká a cíl už máme na dosah. A hle! Co to zde roste, téměř na samotné špičce Rozsutce? Není to nic jiného než ikonický plesnivec alpský, známý spíše pod názvem alpská protěž. Bílou plstí pokrytá vytrvalá bylinka patří už léta mezi chráněné druhy. Pohlédněte na ni a chlupaté okvětní lístky vás pohladí na duši. Máme hned dvojí důvod se radovat: jednak, že se těmto ohroženým rostlinkám v okolí Terchové stále daří, a jednak, nu, dosáhli jsme vrcholu!