Bylinkový únor s čistou hlavou. Čajová výzva 28 dní bez promile Přidejte se k čajové výzvě.

Léčivá síla podzimních kořenů

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 4. 11. 2019

Dvě vybrané bylinky, které Vám pomohou přečkat podzimní plískanice ve zdraví.

Podzimní neduhy
Léčivá síla podzimních kořenů

Nastal podzim, venku je chladno a větrno. Listy stromů odumírají a stejně tak i nať většiny trvalek. Veškerá síla rostlin už je ovšem přemístěna do orgánů, které zimu přežijí a na jaře umožní nový život. Řeč je o kořenech, a právě jejich léčebné síle se budeme v tomto článku zabývat. 

Kořeny obvykle sbíráme po prvních přízemních mrazících, kdy země ještě není promrzlá, ale v podzemních částech rostlin už nastávají procesy pomáhající přežít zimu. Ze složitějších polysacharidů (škrobů) se uvolňují jednoduché cukry, které dávají rostlině energii. I proto jsou kořeny sbírané těsně před zimou nasládlejší a příjemnější chuti.

S podzimem bohužel přichází i období chřipek a nachlazení.

To si během života užije každý člověk přinejmenším několikrát, ale naprostá většina populace onemocní alespoň jednou za sezónu. Je třeba si uvědomit, že se obvykle jedná o virová onemocnění, a jako taková jsou obtížně léčitelná. Některé bylinky však mohou při projevech chřipky a nachlazení pomoci tím, že ulevují od některých symptomů jako je bolest hlavy a kloubů, kašel, škrábání v krku, zvýšená únava, zvýšená tvorba hlenů a tak podobně. Řada bylin účinkuje i na bakteriální infekce, které se vyskytují buď samostatně, ale častěji doprovází virovou chřipku a dále jí komplikují. 

Dovolte nám představit dva podzimní kořeny, které při těchto onemocněních pomáhají nejvíce.

Třapatka nachová

Známá pod jménem Echinacea, je bylina původem z prérijních oblastí severní Ameriky a indiánští šamani tuto bylinu používali jako všelék. Odvar používali na zanícené rány, ošetřovali jím hadí uštknutí i bodnutí hmyzem, čaj pili při nachlazení, neštovicích, spalničkách a dalších nakažlivých chorobách. Později se její věhlas rozšířil a v  19. století a první polovině 20. století to byla jedna z nejpoužívanějších léčivých rostlin a pěstovala se nejen v USA, ale i v Evropě a Asii. Její sláva pohasla až s nástupem penicilinových antibiotik po druhé světové válce. V současnosti se mnozí pacienti k třapatce pokorně vrací. A nejen pacienti - Echinacea v současnosti patří k nejstudovanějším rostlinám, byla provedena řada klinických studií a její účinky patří k nejprověřenějším.

Kořen třapatky se sbírá na podzim a je účinnější než její nať nebo květ, protože obsahuje více účinné látky, takzvaného echinakosidu.  Tato bylina prokazatelně zlepšuje stav pacientů u infekcí dýchacích a močových cest a má výraznou antibakteriální aktivitu. Má též významné imunomodulační účinky - stimuluje imunitu a může fungovat i jako prevence infekčních chorob. 

Proskurník lékařský

Druhým kořenem se zajímavou historií patří proskurníku. Kořen proskurníku lékařského původně ve starověké a středověké Evropě sloužil jako nouzová potravina v době hladomorů. Obsahuje škrob, což mu dává výživnou hodnotu, ale zároveň i mnoho rostlinných slizů, které nabobtnají, zaplní žaludek a odstraní pocit hladu.

Zajímavost

V 19. století ve  Francii začali kořen zbavovat kůry a po rozvaření ve vodě vznikala hmota, která po smíšení s cukrem a následném ztuhnutí dávala houbovité bonbóny, které dnes známe pod jménem marshmallows. Ovšem moderní verze těchto sladkostí již proskurník neobsahuje, byl nahrazen levnější želatinou.

Léčivá kvalita

Současně s potravinovým využitím byl objevován léčebný efekt proskurníku. Kromě chřipky a nachlazení byl proskurník doporučován při kašli, chrapotu, zimnici, tuberkulóze, při bolestech zubů, zánětů pohrudnice nebo například zánětů žaludku. Slizovitý odvar sloužil i k ošetření špatně se hojících ran.

Proskurníkové kořeny se sklízí obvykle u dvouletých rostlin a obsahují kromě zmíněného škrobu a slizů i menší množství flavonoidů. Slizy mají schopnost ochraňovat sliznice dýchacího a trávicího traktu před drážděním. Rovněž mohou sloužit jako ochrana kůže u některých typů dermatitid. Přítomné flavonoidy pak mají mírně protizánětlivý efekt. Jedna z provedených klinických studií prokázala i stimulační vliv extraktu z proskurníkového kořene na imunitu. 

Současná medicína proskurník doporučuje u některých symptomů nachlazení, zejména při dráždivém suchém kašli. Ve vyšší dávce slouží při podrážděném žaludku. 

Proskurníkový kořen i Echinacea tedy patří mezi tradiční léčivé rostliny, u kterých byla historická zkušenost ověřena moderní vědou.