Medvědice lékařská S medvědí silou na podporu močových cest
Medvědice lékařská podporuje normální činnost močového měchýře a ledvin.
Latinský název Arctostaphylos uva – ursi
Lidové názvy Rozník, kostrhounek, lesní ostružina, medvědí hrozen, medvědík, nedvědice, polárníček, tolokněnka
Popis a výskyt Stálezelený menší keřík s tuhými kožovitými listy. Červené plody připomínají brusinky. Je domácí ve střední a severní Evropě, Asii a Severní Americe. V ČR vzácná.
Zpracování Sbírá se list z planě rostoucích rostlin. Užívá se buď přímo, nebo ve formě extraktů.
Účinné látky Fenolické glykosidy (hlavně arbutin: 3–12 % a methylarbutin), třísloviny (až 15 %), flavonoidy. Arbutin se v organismu přeměňuje na účinný hydrochinon, který má účinky v močových cestách.
Účinky Podporuje normální činnost močového měchýře a ledvin. Působí jako antioxidant, pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost - odolnost. Medvědice je častou součástí bylinných čajových směsí.
Rizika Neužívat při vážných chorobách ledvin. Vyšší dávky mohou způsobit trávicí poruchy a nevolnosti. Při dlouhodobém podávání vysokých dávek se projevují toxické účinky arbutinu.
Dávkování 1,5 až 4 g jako nálev (čaj), 2 až 4x denně. Třísloviny mohou u některých osob dráždit žaludek, zde se doporučuje dělat macerát (vlažnou vodou 30 min). Užívá se maximálně týden. Pro správný účinek je třeba alkalická moč, z tohoto důvodu se vyhýbáme kyselým šťávám a džusům, naopak se doporučuje souběžné podávání jedlé sody. Užívá se maximálně 5x za rok.
Zajímavosti Při užívání někdy dochází k neškodnému zabarvení moči do zelena nebo zelenohněda.
Sbíraná část List (Uvae ursi folium)
Sušení, sesychací poměr List se může sbírat prakticky celý rok, nejlépe na jaře a na podzim sdrhováním. Suší se na slunci nebo ve stínu. Při pomalém sušení může klesnout obsah arbutinu na 2 %. Zehnědlé listy se po sušení odstraní. Droga je bez pachu, chutná svíravě a slabě hořce, po chvíli nasládle. Rostlina je chráněná, droga se dováží.
Doba sběru Celý rok, nejlépe na jaře nebo na podzim