Nachový zázrak severoamerických indiánů
Monika Golasovská @bylinkova_terapie 6. 11. 2021
V období přicházející zimy a nevlídného počasí na nás mohou útočit bakterie a viry. Nasušené bylinky a kořeny z předchozího období pomohou podpořit náš imunitní systém.
Echinacea – třapatka nachová
Třapatka nachová je původně indiánská léčivka, pocházející ze Severní Ameriky, kde ji v lidovém léčitelství využívali odpradávna Indiáni, a to hlavně na léčení ran a nemocné kůže. Později byla prokázána blahodárný síla hlavně v kořeni rostliny. Zhruba metr vysokou trvalku dnes znáte z mnohých zahrádek, které zdobí květy složenými z nachových okvětních lístků a vystouplého hnědého pichlavého středu. Právě podle něj získala květina své latinské jméno: Echios totiž v latině znamená ježek.
Účinky byliny
Je prokázáno, že třapatka zvyšuje produkci bílých krvinek, které přispívají k naší ochraně před bakteriemi, viry či jinými patogeny a můžeme tak předejít infekcím a zejména chřipce. Doporučuje se užívat v období, kdy je naše imunita jakýmkoliv způsobem. Echinacea obsahuje echinakosid považovaný z formu přírodního antibiotika. Díky pocítíme rychleji její účinek. Třapatka tiší bolest a pomáhá při chronických zánětech kloubů a močových cest, snižuje horečku.
Tuto bylinu najdete hned ve dvou LEROS čajů určených na podporu imunity. Imunita max obsahuje nejvyšší povolenou dávku této byliny a s kombinaci se sedmikráskou, kardamomem a skořicí dodávající čaji kořenitý nádech. Echinacea Imunita má obdobné účinky, ale chuť tohoto čaje dokresluje kyselkavý nádech osvědčených šípků.
Jak sušit kořeny
V době pozdního podzimu, po odstřižení kvetoucí natě echinacei, můžeme vyrýt její kořen. Vždy v zemi necháme kousek kořene, aby se v dalších letech rostlinka zase obrazila a mohla dál růst.
Kořen očistíme a nakrájíme na drobné části, které jako korálky navlékáme na nit. Korálky usušíme nad zdrojem tepla a po usušení kořen uchováváme ve tmě a na suchém místě.