Poslední snop - znamení bohaté úrody
Zuzana Sedlecká 5. 8. 2024
Dožínky byly pro naše předky jednou z nejdůležitějších slavností v celém roce. Konaly se podle polohy pole v průběhu celého srpna a oslavovalo se jimi úspěšné zakončení žní, které obstaraly obživu na další období. Symbolem začátku dožínek byl poslední snop, který měl zajistit bohatou úrodu obilí i v následujícím roce.
Po sklizení úrody z pole byl uvázán poslední snop, který se podle oblasti nazýval baba, panna, nevěsta, žebrák nebo starý. Tento snop byl oblečen do ženských nebo mužských šatů, ozdoben pentličkami a posazen na vyzdobený vůz. Slavnostně byl potom odvezen za zpěvu a tance ženců na statek.
Snop postavili ve stodole na čestné místo, kde strávil celý rok až do jarní setby. Obilí z něj se mlátilo až jako poslední a mouka z něj umletá se používala jen při mimořádných událostech. Někde se zase zrno z posledního snopu schovávalo na příští rok na vysetí, kvůli víře v jeho další množení.
Poslednímu snopu přikládali naši předci magickou sílu. Měl zajistit dobrou úrodu i v následujícím roce. Oslavy dožínek v sobě mají mnoho symboliky a rituálů ještě z pohanských dob, kdy lidé byli více napojeni na přírodu a její cykly. Připomínají nám, jak důležitá byla úroda pro přežití a jakou úctu měli naši předci k přírodě a jejím darům.