OBJEVUJTE TAJE VELIKONOC s voňavými bylinkovými čaji. VELIKONOČNÍ NABÍDKA ZDE

Přeslička rolní Plevel, který podporuje normální funkci močových cest

Přeslička rolní Plevel, který podporuje normální funkci močových cest

Podporuje normální funkci močových cest.  Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech i ke kloktání.

Latinský název Equisetum arvense

Lidové názvy Přaslička, stolička, přeslice, duvok, šmirglová tráva, skřip, bezlist, chvost, kociál, plivačka, přanda, přaska, přaslena, přesle, přesličí, třaslavka, třaslena, třaslice

Popis a výskyt Vytrvalá výtrusná bylina s výrazným sezónním dimorfismem. Na jaře vyrůstá plodná lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později vyrůstá sterilní letní zelená lodyha. Je rozšířená v Evropě a Asii v mírném a arktickém pásu severní polokoule.

Zpracování Sbírá se letní sterilní zelená lodyha, a to v létě. Následně se rychle suší.

Účinné látky Flavonoidy (cca 1 %, hlavně glykosidy luteolinu, kempferolu, kvercetinu a dalších), fenolické kyseliny (k. kávová, chlorogenová, ferulová, dikafeoylvinná), kyselina křemičitá (cca 10 %) , vitaminy, malé množství silice, organické kyseliny (jablečná, šťavelová), stopy alkaloidů.

Účinky Podporuje normální funkci močové soustavy, má močopudné účinky. Pro tyto účinky je častou složkou bylinných čajových směsí. Obsahuje minerální látky a přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů, vlasů a nehtů. Příznivě působí na pokožku. Obsahové látky jsou důležité pro elasticitu cév. Přeslička podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Přispívá k osvěžení těla, navozuje uklidnění a relaxaci.

Rizika Užívání nemá vážná rizika. Mohou se ojediněle objevit slabší trávicí obtíže, případně alergie. Při sběru hrozí záměna za podobné druhy přesliček, které jsou jedovaté, například přeslička bahenní.

Dávkování Jednotlivá dávka ve formě nálevu nebo odvaru je 2 až 3 g, denně maximálně 12 g. Zevně jako odvar –10 g na 1 litr vody.

Zajímavosti Pro koně a skot je jedovatá i tato přeslička rolní.

Sbíraná část Nať (Equiseti herba)

Sušení, sesychací poměr Nať přesličky sušíme rychle, nejlépe v průvanu, v max. vrstvě 8 cm. Opatrně převracíme, aby se nať nepřelámala. Správně usušená si ponechává svoji zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem sušená nať tmavne a plesniví. Se sušenou přesličkou zacházíme opatrně, netěsnáme ji příliš, neboť se snadno drolí. Protože na špičce bývá hodně suchého bláta nebo písku, je dobré ji před balením odprachovat v sítech. Na skladování jsou nejvhodnější jutové nebo papírové pytle. Sesychací poměr 4 : 1.

Doba sběru Květen–září

Kde se ukrývá Přeslička rolní

LEROS Močové cesty, ledviny
13% lékárenská kvalita

Močové cesty, ledviny

69 Kč 79 Kč 230 Kč / 100 g