Růže stolistá Plně kvetoucí růže s nádhernou vůní
Květy růže stolisté poskytují silici, která dává květinovou vůni některým parfémům, používá se do kosmetiky nejen díky svému aroma, ale i pro další účinky. Lze ji užívat i vnitřně.
Latinský název Rosa x centifolia
Lidové názvy Stolistka, psí růže
Popis a výskyt Jde o plnokvětou kulturní růži vyšlechtěnou v Holandsku, pravděpodobně v 17. století. Jde o křížence růže damašské - prastaré kulturní růže z Malé Asie, která se v Evropě rozšířila ve století šestnáctém.
Zpracování Suší se okvětní lístky bez kalicha. Z květů se též extrahuje silice (růžový olej), která má využití v kosmetice a parfémech.
Účinné látky Silice (hlavními složkami geraniol, citronelol, nerol), flavonoidy (kvercetin a jeho deriváty), menší množství tříslovin a anthokyaninů.
Účinky Podporuje normální funkci dýchacího systému, normální trávení a vylučování. Přispívá k duševní rovnováze, klidu a zdravému spánku, dále k předmenstruačnímu, menstruačnímu a menopauzálnímu komfortu. Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému a normální stav zraku. Zevně ke kloktání v ústech a krku a na pokožku k obkladům a omývání. Pomáhá udržovat normální stav pokožky.
Rizika Nemá vážnější rizika.
Dávkování 1 až 2 g ve formě nálevu, 3x denně. Možno užívat i ke kloktání a obkladům.
Zajímavosti V současné době existuje několik desítek různých kultivarů růže stolisté. Například Petite de Hollande, Village Maid, nebo Chapeau de Napoleon'
Sbíraná část Květ (Rosae centifoliae flos)
Doba sběru Většina kultivarů kvete opakovaně, a to od června do září
Účinky na pleť Pomáhá udržovat normální stav pokožky.