Strážnická malérečka namalovala velikonoční obal pro naše čaje
Anna Schlindenbuch 1. 4. 2022
Marie Holubíková je jednou ze strážnických maléreček. Tradičními ornamenty ve veselých barvách zdobí průčelí domů, sklípků i kapliček a její vzory najdete také na naší dárkové sadě čajů pro velikonoční probuzení.
Jak jste se k malování strážnických vzorů dostala?
Ve třetí třídě jsem spolu s dalšími děvčaty začala chodit do ornamentického kroužku, který vedla malérečka Kateřina Sochorová. Nejdříve jsme malovaly na výkresy, potom jsme zkusily dřevěné vařečky a vázičky a následně jsme použily olejové barvy na porcelánové talířky. Po pěti letech nás paní Sochorová pozvala k malování kapličky a také prvního domku. Na gymnáziu jsem pak po paní Sochorové ornamentický kroužek převzala a vedu ho dodnes.
Kde můžeme Vaše umění obdivovat?
Ve Strážnici jsem ozdobila 8 domků a 5 kapliček. Účastním se také folklórního festivalu, odkud si návštěvníci mohou odnést menší mnou ozdobené předměty. Některé moje kusy jsem posílala i do zámoří. Moje ornamenty najdete také na vinných sklípcích v Sudoměřicích, kde vycházím ze sudoměřických vzorů. Inspirovala jsem se svatebním oblekem mého otce, který se ženil v místním kroji v roce 1956.
Jak se liší vzory jednotlivých obcí?
Celé Slovácko používá podobné kvítečkové ornamenty, jakou jsou růžičky, hrozinky, tulipánky či jablíčka, ale liší dědinu od dědiny a oblast od oblasti svým provedením i odstíny barev. Třeba ve Strážnici používáme modrý ultramarín stejně jako v Sudoměřicích, ale v Petrově je o něco tmavší. Také ve Strážnici převládá ve vzorech červená a v Petrově je hlavní barvou modrá.
Jakými barvami domy malujete?
To je naše výrobní tajemství:-) Přizpůsobujeme se fasádám a snažíme se, aby naše ornamenty dlouho vydržely. Přesto je nutné je zhruba po deseti až patnácti letech obnovovat.
Děkuji za rozhovor a přeji krásné barevné jaro!