Zlatobýl obecný Zlaté kvítky pro správnou funkci močových cest a ledvin
Je častou složkou bylinných směsí pro podporu močových cest a ledvin.
Latinský název Solidago virgaurea
Lidové názvy Zlatá metla, celík, čelík, celník, hadí truňk, svalník, vysoký traňk, zlatý prut, zlatobejl, zlatobejlí, žlutá metla
Popis a výskyt Světlomilná až polostinná trvalka, která se vyskytuje v chudých trávnících, na pastvinách, pasekách, železničních náspech či v porostech kosodřeviny. Dosahuje asi 1 m a roste na severní polokouli v mírném pásu.
Zpracování Sbírá se nať na samém začátku kvetení. Sbírá se i nať příbuzných druhů – zlatobýlu obrovského (Solidago gigantea) a zlatobýlu kanadského (Solidago canadensis).
Účinné látky Flavonoidy (hlavně hyperosid, rutin,astragalin), fenolické kyseliny (rozmarýnová, chlorogenová), dále třísloviny, saponiny a další.
Účinky Podporuje normální funkci močových cest a ledvin. Má antioxidační vlastnosti, podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost. Prospívá normálnímu stavu kloubů. Přispívá k předmenstruačnímu a menopauzálnímu komfortu. Často se využívá v bylinných směsích.
Rizika Bez vážnějších rizik. Nedoporučuje se užívání u těhotných žen a kojících matek.
Dávkování Jednotlivá dávka 3 až 5 g jako nálev (čaj), 2 až 4x denně.
Zajímavosti V 15 a 16. století se zlatobýl užíval hlavně na léčení drobných zranění.
Sbíraná část Nať (Solidaginis herba)
Sušení, sesychací poměr Sušíme ve svazečních nebo v tenkých vstvách na vzdušných místech. Při použití umělého tepla nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Obracíme opatrně, protože listy se snadno odrolují. Správně usušená droga má žluté květy a zelené listy. Balíme do papírových nebo jutových obalů. Sesychací poměr 5 : 1.
Doba sběru Červenec–říjen