Voňavé poklady přírody.

Byliny na ochlazení

14. 6. 2024

Horka se opět postupně nemilosrdně blíží, a vy opět přemýšlíte, jak se zchladit? Odstěhovat za polární kruh je sice lákavé, nicméně nepříliš proveditelné řešení. Představujeme vám proto několik léčivých bylinek, které vám mohou přijít k užitku.

koupel v květech
Byliny na ochlazení

Máta peprná (Mentha piperita) patří k nejoblíbenějším bylinám v horkých letních dnech, neboť její silice obsahuje menthol, který zprostředkovává chladivý účinek. Dokáže totiž působit na receptory chladu, čím vyvolává osvěžující prožitek. Má také mírný relaxační efekt, a tak vám pomůže zmírnit horkém napnuté nervy. Mimochodem, nervozita, neklid a napjatost, kterou při horku často pozorujeme, je vyvolána náhlou zvýšenou hladinou serotoninu, kterou má vedro na svědomí. Díky svým mírným analgatickým účinkům pak máta může zmírnit také bolest hlavy. Doporučujeme si proto dopřát čajový dýchánek s mátou a užít si pár milých chvil. Je ovšem nutné si dát pozor, jakou mátu pijete. Nedostatečně “zralá” máta totiž obsahuje v esenciálním oleji větší množství menthofuranu a pulegonu. Jedná se o toxické látky, které mohou způsobit nevolnost či bolest hlavy. Pozdně letní tmavá máta už těchto látek obsahuje podstatně méně.

Přírodní česká kosmetika

Obdobně můžete využít další rostlinu, a to blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus). Esenciální olej z listu eukalyptu obsahuje cineol, který působí taktéž na receptory chladu. Terapeuticky se využívá nejčastěji zevně obdobně jako menthol, na tišení bolesti našeho pohybového aparátu. Jeho silice se také inhaluje při infekcích dýchacího ústrojí, neboť má antibakteriální účinky, mírní křečovité stahy průdušek, zvyšuje produkci hlenu a pomáhá tak podporovat odkašlávání. Spolu s mátou, chladivým ovocným květem ibišku a osvěžujícím listem bucco si jej můžete vychutnat ve směsi Bucco cold brew.

Přírodní česká kosmetika

Chladivé účinky může zprostředkovat také esenciální olej nacházející se v květu růže. Terapetuicky se využívá hned několik druhů růže, a to růže stolistá (Rosa centifolia), růže damašská (Rosa damascena) a růže keltská (Rosa gallica). V esenciální oleji neboli silici se nacházejí látky jako je geraniol, citronelol nebo nerol. Silice je cenná nejen svými účinky, ale také peněžně. Na 1 kg esenciálního oleje je totiž nutné zpracovat 4000 kg růžových květů. Chladivého účinku si můžeme všimnout zejm. při zevním použití. Potěšit Vás může např. Šlehané tělové máslo růže & heřmánek. Růže může zvyšovat obranyschopnost naší pleti před UV zářením, které patří k hlavním faktorům stárnutí pleti. Nutno ovšem zmínit, že užití nenahrazuje opalovací krém. Zároveň také pomáhá zmírnit oxidační stres, tedy působení volných radikálů, které nejen zhoršují kvalitu kůže, ale moho vést také k vzniku zánětlivých obtíží pleti či akné. Právě proti akné navíc působí také antibakteriální efekt růže, díky čemuž dochází k regulaci mikrobioty na naší pleti. Zkoumán je také efekt růže na vyhlazování drobných vlásek a blednutí pleti, které lze využít v boji proti pigmentovým skvrnám.

Přírodní česká kosmetika

Při vedru se vám může hodit také šalvěj lékařská (Salvia officinalis), a to zejm. pokud máte sklony k pocení. To, jak to dělá, ale není dosud přesně popsáno. I tak vám nicméně může být věrným pomocníkem, a nadměrné pocení snížit. Obzvláště oblíbenou bylinkou je pak mezi ženami procházejícím menopauzou, neboť ty často trpí právě návaly horka a nočním pocením. Bylinka šalvěj také působí mírným sedativním účinkem a pomáhá zlepšit soustředění, neboť v mozku mírně zvyšuje hladiny acetylcholinu. Jedná se o neurotransmiter, který je zásadní z hlediska naší paměti, koncentrace nebo schopnosti učení. Pokud máte vy či vaše okolí specificky potíže s pocením dlaní či chodidel, můžete si připravit oplach z listů ořešáku. Třísloviny v ořešáku královském (Juglans regia) totiž pomáhají blokovat potní žlázy, a tím i potlačit tento často nepříjemný problém. Pokud chcete naopak pocení podpořit, a dopomoci svému tělu lépe regulovat tělesnou teplotu, sáhnout můžete po květu bezu černého (Sambucus nigra). Limonádu nicméně doporučuji popíjet střídmě, aby nebyl potopudný účinek příliš silný.

Přírodní česká kosmetika