Milí zákazníci, abychom vám mohli zaručit doručení vašich dárků do štědrého dne, prosíme o vytvoření objednávek nejpozději do13. prosince 2024.

Byliny proti nespavosti

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 6. 1. 2022

Svět se v posledních měsících a letech obrátil vzhůru nohama. Není proto divu, že narůstá počet lidí s depresemi, úzkostmi a poruchami spánku. A letošní zima je v tomto ohledu opravdu rekordní. Pomoci může nejen nějaké to rameno k pláči poskytnuté našimi blízkými, ale i naši bylinní spojenci, kteří dokážou zklidnit pocuchané nervy, odstranit paniku a úzkost či zlepšit usínání. Tři léčivé rostliny jsou v tomto ohledu nejdůležitější.

Byliny proti nespavosti
Chmel otáčivý

První z nich je chmel otáčivý, který se již od středověku využívá ke konzervaci a ochucení piva i na podporu trávení. Sedláci, kteří se zabývali pěstováním chmele si povšimli dvou nečekaných účinků na osoby, které chmel sklízely. U žen se dostavovala dříve menstruace a u většiny sběračů byl pozorován rychlejší nástup únavy, malátnost a spavost. Od těch dob je chmel využíván i jako sedativum na zklidnění pocuchaných nervů, na zlepšení usínání a prodloužení délky spánku.

Nejčastěji se pro tyto případy používá v kombinaci s dalšími rostlinami, například s kozlíkem lékařským. Právě tuto kombinaci naleznete v čajové směsi Spánek & Nervy.

Kozlík lékařský

Kozlík (Valeriana) byl od pradávna považován za jednu z nejsilnějších bylin. Ostatně i slovo „valere“ z jeho latinského názvu znamená „být silný“. Silná je i jeho vůně, lépe řečeno zápach, který láká myši i kočky. Sbírá se oddenek s kořeny a výběžky a po očištění se usuší. Právě během sušení vzniká onen typický pach připomínající myšinu, který dlouhodobým skladováním ještě sílí.

Kozlík byl považován za všelék a stal se součástí většiny starých receptur. Postupem času byl nasazován zejména tam, kde je jeho účinek nejpatrnější, tedy u nervových poruch a nespavosti. V současné době se jedná o jednu z nejvíce prozkoumaných bylin a jeho účinek prokázala řada vědeckých studií. Kozlík lékařský se tedy používá při stavech neklidu a úzkosti, při zvýšeném psychickém stresu a při poruchách spánku, zejména při obtížích s večerním usínáním. Velkou výhodou kozlíku je jeho nízká toxicita a malá pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků.

Mučenka Pletní

Mezi nejsilnější zklidňující byliny patří i mučenka pletní. Tuto popínavou rostlinu pocházející ze střední Ameriky využívali místní obyvatelé a po kolonizaci se rozšířila i do dalších částí světa. Naši předci ji měli ve velké úctě nejen díky účinkům, ale i vzhledem ke křesťanské symbolice. Ostatně i název mučenka odkazuje na umučení Ježíše Krista. Její květ je velmi nápadný a neobvyklý: má tři čnělky uprostřed květu upomínající na tři hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž, pět prašníků jako knih Mojžíšových a deset okvětních plátků je deset nejvěrnějších apoštolů. Koruna květu připomíná korunu trnovou. Nať mučenky pletní zlepšuje náladu, zklidňuje mysl a hlavně zlepšuje nespavost: nejen že pomáhá při usnutí, ale zlepšuje se i kvalita a délka spánku. Kouzlo kozlíku a mučenky můžete objevit v čajové směsi s názvem Hluboký spánek.