CELODENNÍ REŽIM VEDOUCÍ K DOBRÉMU SPÁNKU
Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 4. 2. 2022
Podle statistik má problémy se spaním více než polovina lidí a já se bohužel řadím mezi ně. Za ty roky, co se s poruchou spánku potýkám, jsem o tomto tématu spoustu přečetla, vyzkoušela všemožné rady a přístupy, ke kterým jsem musela přistoupit daleko přísněji, než je obecně známo, abych se dočkala blahodárného nočního odpočinku. Ráda bych s vámi sdílela mé osobní doporučení, do kterého patří i správná volba potravin. Dle mých zkušeností nestačí jen zavést večerní program podporující usínání, ale v podstatě na dobrý spánek myslet už od rána.
- Hned po probuzení se vystavte ideálně venku dennímu světlu. Postačí 15minutová procházka anebo se můžete proběhnout. Slunce, a to i když je za mraky, stimuluje tvorbu serotoninu, který se večer syntetizuje na melatonin, hormon spánku.
- Nepijte kávu hned po probuzení, když je stresový hormon kortizol na nejvyšší úrovni, ale dejte si ji až za dvě hodiny. Pozor, kolem poledne opět kortizol stoupá, tak případnou odpolední kávu, až trochu později, ale určitě ne později než v 17:00. Citlivější lidé na kofein, jako jsme třeba i já, by si měli odpolední kávu úplně odpustit a dát si raději čaj. Po dopoledním stresu se dostanete do pohody díky čaji Leros „Očista mysli“
- Jezte potraviny bohaté na L-tryptofan, který podporuje tvorbu melatoninu. Je obsažen například v ořeších, ovesných vločkách, luštěninách, v listové zelenině, vajíčkách, rybách, drůbežím masu a mléčných výrobcích. Nejezte příliš pozdě, ani příliš brzo. Hladovému se také těžko usíná. Já chodím spát před půlnocí a jím poslední jídlo v 19:00 a je to tak akorát.
- Nepijte večer alkohol a pokud si nedokážete večeři představit bez skleničky vína, dejte si jen jednu.
- Celodenní stres se snažte setřást vaším oblíbeným sportem, ale ne pozdě večer a rozhodně se nepřepínejte. Větší sportovní výkony též stimulují tvorbu kortizolu a spaní byste si narušili.
- Zařaďte do svého života meditaci. Meditace vám pomůže eliminovat duševní stres a spousty problémů řešit s nadhledem. Pokud se vám právě před usnutím honí v hlavě spousty nedořešených problémů, meditujte až v večer v posteli. Já meditaci používám i během dne, když se na mě všechno valí.
- Když přijdete domů z práce, snažte se navodit pocit pohody. Udělat si chvíli pro sebe, a to i když vás atakuje celá rodina. Harmonii vám pomůže navodit omamně voňavý čaj Leros „Levandulové zklidnění“. Na rituál podvečerního čaje se naučily už i moje malé dcerky a dělá nám moc dobře.
- Večer se už vyhýbejte řešení větších problémů, nepracujte a eliminujte modré světlo. Odložte počítače, mobily a volte velmi tlumené osvětlení zabarvené do oranžova anebo ideálně svíčky. Já jsem bohužel zjistila, že po 20:00 hodině nemůžu už vymýšlet žádné texty, ani upravovat fotky, i když mi to náramně myslí, protože můj mozek je pak zapálený až do 2 rána. Nejlepší je si před spaním uvařit čaj Leros Radostné usínání nebo Hluboký spánek a číst si, případně nejpozději do hodiny před spaním shlédnout něco ne příliš vypjatého v TV.
- Choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu. Určitě nevyspávejte o víkendu, tím byste si vše narušili. Nejlépe se spí v chladné, tmavé a dobře vyvětrané místnosti. Já spím i v zimě s lehce pootevřeným oknem. Mobily a počítače dejte do jiné místnosti, ať vás neruší a snažte se všechny vtíravé myšlenky zahnat buď zmíněnou meditací nebo alespoň počítáním oveček.