HERBÁŘ aneb sbírka bylin
19. 8. 2021
Správná bylinkářka si kromě sběru a zpracování bylinek tvoří i svůj herbář. Lépe tak pozná sbírané byliny a navíc herbář může předat spolu se svými poznámkami své nástupkyni.
Název „herbář“ je odvozený z latinského slova herba, tedy bylina. Za herbáře byly zprvu označovány knihy o léčivých rostlinách. Určitě jste již slyšeli o Herbáři aneb Bylináři od Pietra Andrea Mattioliho, který byl vydán roku 1562 a je nejstarším českým herbářem s černobílými dřevoryty rostlin. Od 17. století se pak význam slova herbář posouvá k dnešní sbírce sušených rostlin. V současnosti se v nachází v České republice 43 státních nebo veřejných herbářů. Při založení Národního muzea v roce 1818 vzniká například Herbář Národního muzea. Největším herbářem je pak herbář Karlovy Univerzity obsahující 2 200 000 rostlin z celého světa.
Do herbáře patří celá rostlinka se stonkem, květy i lístky. Jednodušší je lisovat drobnější luční byliny, ale s trochou šikovnosti a cviku zvládnete vylisovat i rozměrné květiny. Byliny určené pro vylisování by měly být čerstvé, nevhodné jsou naopak vlhké, odkvetlé a uvadlé květiny.
Ideální je pořídit nebo vyrobit si jednoduchý lis ze dvou dřevěných desek spojených šrouby, ale pro začátek si vystačíte i s těžkými knihami.
- Do lisu nebo do knihy vložte dva listy savého papíru (ač se to zdá nepravděpodobné, mají je skoro v každém papírnictví).
- Větší květy rozeberte na menší části (okvětní plátky, stonek a listy), které po vylisování opět sestavíte. Menší byliny opatrně rozprostřete na papír.
- Na byliny položte další dva listy papíru a papíry s bylinami vložte do dřevěného lisu či do knihy. Knihu následně zatěžte dalšími objemnými svazky. Můžete takto lisovat i více rostlin najednou.
- Lisované rostliny často kontrolujte, aby nezplesnivěly. Pokud je potřeba, vyměňte navlhlý papír.
- Po vylisování pak bylinku přemístěte na čistý papír nebo na vytištěný list, který jsme pro vás připravili https://www.leros.cz/herbar-1 a opatrně ji přilepíme lepící páskou.
- Doplňte informace o bylince a položte tak základ Vašemu bylinkovému herbáři.
Bylinky do herbáře sbírejte v průběhu roku, vždy si zapište vše co o nich víte.