Objevte kouzlo Vánoc s adventními kalendáři a vyberte si z naší nabídky vánočních dárků

HERBÁŘ aneb sbírka bylin

19. 8. 2021

Správná bylinkářka si kromě sběru a zpracování bylinek tvoří i svůj herbář. Lépe tak pozná sbírané byliny a navíc herbář může předat spolu se svými poznámkami své nástupkyni.

HERBÁŘ aneb sbírka bylin

Název „herbář“ je odvozený z latinského slova herba, tedy bylina. Za herbáře  byly zprvu označovány knihy o léčivých rostlinách. Určitě jste již slyšeli o Herbáři aneb Bylináři od Pietra Andrea Mattioliho,  který byl vydán  roku 1562 a je nejstarším českým herbářem s černobílými dřevoryty rostlin. Od 17. století se pak význam slova herbář posouvá k dnešní sbírce sušených rostlin. V současnosti se v nachází v České republice 43 státních nebo veřejných herbářů. Při založení Národního muzea v roce 1818 vzniká například Herbář Národního muzea. Největším herbářem je pak herbář Karlovy Univerzity obsahující 2 200 000 rostlin z celého světa.

Do herbáře patří celá rostlinka se stonkem, květy i lístky. Jednodušší je lisovat drobnější luční byliny, ale s trochou šikovnosti a cviku zvládnete vylisovat i  rozměrné květiny. Byliny určené pro vylisování by měly být čerstvé, nevhodné jsou naopak vlhké, odkvetlé a uvadlé květiny.

Ideální je pořídit nebo vyrobit si jednoduchý lis ze dvou dřevěných desek spojených šrouby, ale pro začátek si vystačíte i s těžkými knihami.

  1. Do lisu nebo do knihy vložte dva listy savého papíru (ač se to zdá nepravděpodobné, mají je skoro v každém papírnictví).
  2. Větší květy rozeberte na menší části (okvětní plátky, stonek a listy), které po vylisování opět sestavíte. Menší byliny opatrně rozprostřete na papír.
  3. Na byliny položte další dva listy papíru a papíry s bylinami vložte do dřevěného lisu či do knihy. Knihu následně zatěžte dalšími objemnými svazky. Můžete takto lisovat i více rostlin najednou.
  4. Lisované rostliny často kontrolujte, aby nezplesnivěly. Pokud je potřeba, vyměňte navlhlý papír.
  5. Po vylisování pak bylinku přemístěte na čistý papír nebo na vytištěný list, který jsme pro vás připravili https://www.leros.cz/herbar-1 a opatrně ji přilepíme lepící páskou.
  6. Doplňte informace o bylince a položte tak základ Vašemu bylinkovému herbáři.

 

Bylinky do herbáře sbírejte v průběhu roku, vždy si zapište vše co o nich víte.