Kopřiva pro jarní posílení
Jindřich Čech 9. 4. 2024
Jaro nám přináší nejen slunce, teplo a příjemné chvíle strávené v přírodě, ale také řadu výzev pro náš po zimě zesláblý organismus. Po řadě prodělaných nemocech a nedostatečném zásobení těla nutrienty z naší potravy spolu případnou počínající alergií na nás přichází jarní únava. Naštěstí ve stejné době všude kolem nás začíná rašit skvělý pomocník, který přesně na tyto problémy dokáže pomoci: kopřiva dvoudomá. Tato nenápadná, avšak mocná rostlina je jako léčivý poklad, který se objevuje právě včas, kdy naše tělo potřebuje posílení. Kopřiva dvoudomá je totiž bohatým zdrojem živin, jako je železo, vápník, draslík a vitamíny A a C. Její listy mají detoxikační účinky a podporují imunitní systém, čímž pomáhají bojovat proti jarní únavě a posilují náš odolný proti alergiím. Ať už si z ní připravujeme čaj či ji přidáváme do svých jarních salátů, kopřiva dvoudomá je vynikajícím přírodním tonikem, které nám dodává energii a vitalitu. Její užití v lidovém léčitelství je známé po staletí a moderní výzkumy stále potvrzují její prospěšné účinky pro lidské zdraví. Takže až budete příště procházet se po jarní louce a zahlédnete listy kopřivy, nebuďte na něj hned tak zaneprázdnění. Možná právě teď objevíte přírodní lék - kopřivu dvoudomou, která vám dodá novou sílu a vitalitu pro nadcházející jarní období.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens) jsou tak dvě z nejvíce využívaných jarních rostlin, které jsou ceněné pro své výjimečné vlastnosti a mnohostranné účinkům na lidské zdraví. Mladé natě kopřivy dvoudomé obsahují bohaté spektrum vitamínů, minerálních látek a dalších biologicky aktivních látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Najdeme v nich látky jako jsou vitamíny řady B, vitamín C, ale také vitamíny rozpustné v tuku jako je vitamín A, ale také velké množství vitamínu K. Pokud jde o minerální látky, je zajímavým zdrojem pokud jde o hořčík, vápník, mangan nebo železo. V případě, že nestíháte vyrazit si natrhat vlastní, můžete si pochutnat na Naší bylince Kopřivě.
Využití kopřivy dvoudomé je rozmanité a často se používá jako tonizující prostředek, který pomáhá vyrovnat se s jarní únavou a posiluje imunitní systém. Kopřivový čaj je oblíbeným nápojem pro své povzbuzující účinky a podporu zdraví. Listy kopřivy jsou také vhodné k přípravě salátů, polévek, jako náhrada za špenát nebo do různých dalších pokrmů. Využít lze také semínka kopřivy, které přestavují další možnost, které nám mohou posloužit jako bohatý zdroj dalších bioaktivních látek.
Rostlina má také své místo v kosmetickém průmyslu, kde je často součástí vlasových a pokožkových produktů díky svým výživným vlastnostem. Terapeutické účinky kopřivy jsou široce prozkoumány a využívány. My využíváme kopřivu ve směsi Hladké pozadí.
Je také známo, že kopřiva dvoudomá má vlastnosti, které pomáhají při léčbě revmatoidní artritidy. Svým protizánětlivým a mírným analgetickým efektem pomáhá snižovat bolestivost, a podporuje hojení našich bolavých kloubů. Jejích účinků se nicméně nevyužívá jen vnitřně, ale také zevně. Již naši předkové totiž využívali mírně nekomfortní terapii šleháním se čerstvými kopřivami přes bolestivé klouby a svaly. Tento proces se odborně nazývá jako tzv. urtikace. Žahavé chlupy neboli odborně trichomy, totiž obsahují látky jako je histamin, acetylcholin, serotonin nebo kyselinu mravenčí. Tento koktejl spolu s dalšími látkami způsobuje rozšíření cév, otok, zčervenání a bolestivost. Zvýší se tím ovšem také průtok krve, což našim tkání na druhou stranu pomáhá k efektivnější regeneraci.
Protizánětlivých efektů kopřivy se ale využívá i při dalších autoimunitních obtížích jako je je alergií nebo astmata. Svým účinkem totiž pomáhá snižovat vyplavování histaminu a zároveň blokuje receptory, na které se tato látka, která právě alergie zprostředkovává, váže. V dosavadních klinických testech tak lidem, kteří užívali přípravky z kopřivy, pomáhala snižovat závažnost jejich alergií.
Kopřiva má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, a může tak pomoci jako podpůrný prostředek při zvýšeném krevním cukru, v terapii diabetu a dalších metabolických onemocněních. Nejvýznamnějším účinkem kopřivy je však její močopudný a čistící efekt. Kopřiva působí jako diuretikum, a podporuje tak močení zvýšením produkci moči, což může pomoci odplavovat toxiny z těla. Bezesporu ji tak můžeme využít také při zánětlivých onemocněních našich močových cest, které jsou následně více “proplachovány”. Kopřivu proto najdete ve směsi Bylinkový detox.
Celkově lze říci, že kopřiva je cennou rostlinou s širokým spektrem pozitivních účinků na lidské zdraví. Její využití je rozmanité a nachází uplatnění jak v tradiční medicíně, tak v moderní léčbě.