OBJEVUJTE TAJE VELIKONOC s voňavými bylinkovými čaji. VELIKONOČNÍ NABÍDKA ZDE

Podběl lékařský Jarní bylinka pro normální funkci horních cest dýchacích

Podběl lékařský Jarní bylinka pro normální funkci horních cest dýchacích

Podporuje normální funkci horních cest dýchacích. Často se podává ve směsi např. s heřmánkem, jitrocelem nebo lékořicí.

Latinský název Tussilago farfara

Lidové názvy Koňské kopyto, lopušice, podbělice, podbílek, babuška, mateří líčko, podkovka, babuše, bělice, májí, májík, malý lopuch, oko Kristovo, podbíl, podbiol, podhoráz, svalník, syn před otcem, zaječí lupen

Popis a výskyt Trvalka s dlouhým plazivým oddenkem. Žluté květy se objevují již na konci zimy nebo brzy zjara, listy začínají růst až po odkvětu. Bylina domácí v Evropě, severní Africe, do Ameriky byla zavlečena. U nás roste převážně na vlhkých místech, na polích, u vody, na loukách, na březích potoků a v příkopech.

Zpracování Sbírají se květy s krátkým stonkem, a to na začátku květu (plně rozkvetlé se při sušení rozpadají). List se sbírá v květnu až červnu.

Účinné látky Květ: sliz (3 až 6 %), žluté barvivo xantofyl, seskviterpeny (tussilagon aj.), flavonoidy, malé množství silice, stopy pyrrolizidinovýchalkaloidů. List: sliz (6 až 10 %), třísloviny, pentacyklické triterpeny, steroly, flavonoidy a hydroxyskořicové kyseliny. Malé množství pyrrolizidinovýchalkaloidů (senkirkin, senecionin, tussilagin a isotussilagin).

Účinky Květ i list se užívají obdobně. Podporují normální funkci horních cest dýchacích a imunitu. Často se podběl podává ve směsi např. s heřmánkem, jitrocelem nebo lékořicí. Tradičně se podběl používá i zevně ve formě obkladů.

Rizika Dávkování omezeno vzhledem k obsahu toxických pyrrolizidinových alkaloidů. Jejich množství je geneticky podmíněné a je proměnlivé. Podběl se nedoporučuje kombinovat s léky na kardiovaskulární systém a na ovlivnění krevní srážlivosti. Není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.

Dávkování Obvyklá dávka 2 g, a to 2 až 3× denně (maximálně 6,0 g za den), celková délka užívání by neměla přesáhnout 4 až 6 týdnů za rok.

Zajímavosti Vzhledem k velmi přísným legislativním omezením na obsah pyrrolizidinových alkaloidů se podběl v průmyslově vyráběných čajových směsích již nevyskytuje.

Sbíraná část Květ, list (Farfarae flos, Farfarae folium)

Sušení, sesychací poměr Květ podbělu schne velmi dobře. Sušíme jej rychle, ve vrstvě do 5 cm ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Zahnědlé nebo odkvétající květy s chmýřím během sušení odstraňujeme. Dobře usušený květ si musí ponechat svou původní žlutou barvu. Balíme do papírových obalů. Listy podbělu sušíme v malém množství v průvanu v jednoduché vrstvě. Výhodné je pokládat list vedle listu lícem dolů, aby plstnatá strana lépe vysychala. Je možné je usušit i navlečené na niti nebo na tenkém drátě. Pokud máme množství listů větší, pomačkáme je a sušíme je v načechrané vrstvě za občasného obracení umělým teplem do 35 °C. Usušené listy balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr – květ 5 : 1, list 6 : 1.

Doba sběru Květ: březen, duben, list: květen, červenec