OBJEVUJTE TAJE VELIKONOC s voňavými bylinkovými čaji. VELIKONOČNÍ NABÍDKA ZDE

Pohanka obecná Rostlina, která vyniká nejen na vašem talíři

Pohanka obecná Rostlina, která vyniká nejen na vašem talíři

Pohanka obsahuje rutin, který příznivě působí na kardiovaskulární systém. Pohanka také podporuje normální funkci dýchacího systému.

Latinský název Fagopyrum esculentum

Lidové názvy Poháňka, pohanina, tatarčeny, tatarčisko, tatarka, turecké žito, cizinka

Popis a výskyt Jednoletá bylina původem z Číny, pěstovaná v Evropě jako pseudocereálie. Nažky mají hnědou, černou nebo šedou barvu, v závislosti na odrůdě. Oloupaná semena – kroupy se svojí strukturou a chemickým složením podobají cereáliím (dieteticky cenné jsou plody – nažky).

Zpracování Kromě semen, které slouží jako potravina, se sbírá nať, a to v rané fázi kvetení před vytvořením plodů.

Účinné látky Flavonoidy (hlavně rutin, dále kvercetin, vitexin, isovitexin, orientin, isoorientin), tokoferoly, třísloviny, naftodianthron, fagopyrin je příčinou častých alergických reakcí projevujících se vyrážkou na světle.

Účinky Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému (obsah rutinu). Dále podporuje normální funkci dýchacího systému.

Rizika Nemá vážnější rizika.

Dávkování 1 až 2 g sušené nati ve formě nálevu (čaje), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Pohanka dostala svůj název díky pohanským nájezdníkům: saracénům a tatarům, kteří rozšířili její semena do Evropy.

Sbíraná část Nať (Fagopyri herba)

Sušení, sesychací poměr Sbíráme nať v době květu, dříve než rostlina začne vytvářet plody. Nať sušíme umělým teplem při teplotách mezi 100 - 130°C. Sušení musí probíhat rychle, aby si rostlina zachovala co nejvyšší obsah rutinu. Skladujeme ji ve vzduchotěsných tmavých a skleněných nádobách, aby nenavlhla.

Doba sběru Červen–srpen

Kde se ukrývá Pohanka obecná

LEROS Čaj na žíly
13% lékárenská kvalita

Čaj na žíly

69 Kč 79 Kč 173 Kč / 100 g