Objevte kouzlo Vánoc s adventními kalendáři a vyberte si z naší nabídky vánočních dárků

Recept na teplé bylinkové mléko s medem a návod na to, jak dosáhnout lepšího spánku

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 29. 1. 2024

Kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro optimální zdraví a celkový životní výkon. Mnoho lidí však trpí problémy se spánkem, což může negativně ovlivnit jejich denní aktivity a pohodu. Mnoho lidí trpícími poruchami spánku se zaměřuje na jejich předcházení až ve večerních hodinách. Kvalitu svého spánku můžete však pozitivně ovlivňovat po celý den.

Recept na teplé bylinkové mléko s medem a návod na to, jak dosáhnout lepšího spánku

Na kvalitu spánku má dobrý vliv fyzická aktivita vykonávaná hned po ránu. Ranní procházka například pomáhá nastartovat metabolismus a regulovat spánkový cyklus. Ideální je, pokud se zejména v prvních hodinách po probuzení vystavíte co nejvíce přirozenému světlu. To pomáhá nastavit vnitřní biologické hodiny a regulovat spánkový cyklus. Pokud pijete kávu, dejte přednost konzumaci v první polovině dne. Kofein má stimulační účinky a jeho pozdní konzumace může negativně ovlivnit usínání. Při přecitlivosti na kofein se nemusí do večera odbourat ani dopolední dávka kofeinu, proto vyzkoušejte pít kávu ob den a uvidíte, zda se vaše problémy nezlepší.

Během dne se snažte jíst pravidelně a ve večerních hodinách se vyhýbejte těžkým jídlům. Přeplněný žaludek může způsobit nepříjemnosti při ležení a mohutné trávicí procesy způsobí neklidný spánek. Pijte dostatek tekutin během dne, ale snižte jejich spotřebu ve večerních hodinách, abyste předešli riziku nočního probouzení. Fyzická aktivita by měla být součástí vašeho života, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení před spaním, protože to může zvýšit hladinu adrenalinu a rušit usínání. Omezte expozici modrého světla z obrazovek počítačů, tabletů a telefonů minimálně hodinu před spaním. Modré světlo může potlačit tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Před spaním si vyhraďte čas na relaxaci. Čtení knihy, meditace nebo teplá koupel mohou napomoci uklidnění mysli a těla. Popíjením teplého bylinného čaje Leros Hluboký spánek, navodíte pocit zklidnění a uvolnění. Čaj Leros Hluboký spánek obsahuje kozlík, heřmánek a levanduli, které jsou známé pro své uklidňující účinky na nervový systém, snižování úzkosti a napětí. Dále je čaj obohacen o mátu, která podporuje trávicí systém, mučenku napomáhající uvolnit svaly a hřebíček, který svými analgetickými vlastnostmi přispívá k celkovému uvolnění. Pokud čaj doplníte o lehký zdroj sacharidů, podpoříte hladinu tryptofanu v mozku, který hraje roli v tvorbě spánkového hormonu melatoninu. Do čaje přidejte muškátový oříšek, který obsahuje látky působící jako přirozené sedativum. Sušený nebo čerstvě strouhaný zázvor může svými protizánětlivými účinky ještě více podpořit uvolnění svalů. Relaxační účinky a protizánětlivé koření má i kardamon. Med a mandlové mléko obsahují tryprofan, který je prekurzorem serotoninu a melatoninu, hormonů spojených se spánkem. Mandlové mléko navíc obsahuje hořčík, který též reguluje melatonin.

Důležitá je také pohodlná matrace a polštář, které podporují správnou polohu těla během spánku. Optimální spánkové prostředí podpoříte maximálním ztlumením světla a snížením hluku. Pro někoho je dostačující zatažení závěsů, jiný potřebuje použít masku na oči a třeba i špunty do uší. V ložnici je ideální udržovat příjemnou teplotu v ložnici kolem 18-20 °C.

Celkově lze dosáhnout lepšího spánku tím, že pečlivě sledujete své denní návyky od rána do večera. Dodržování pravidelného rozvrhu, fyzické aktivity, vhodného prostředí a relaxace může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku a celkově na zdraví.

INGREDIENCE:

500 ml mandlového mléka

2 sáčky čaje Leros Hluboký spánek

1 lžíce květového medu Leros

Špetka mletého zázvoru

Špetka strouhaného muškátového oříšku

Špetka kardamomu

Nejprve uvařte čaj, do kterého po lehkém zchladnutí vmíchejte med, mléko a koření.

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Hluboký spánek
13%

Hluboký spánek

69 Kč 79 Kč
LEROS Květový med

Květový med

199 Kč