Svatojánské byliny
Monika Čechová @bylinkova_terapie 5. 6. 2022
Svatojánské býlí se v minulosti sbíralo o půlnoci v předvečer svátku sv. Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. 6. V tu dobu hořely svatojánské ohně a věřilo se, že byliny natrhané v tuto magickou noc disponují kouzelnými schopnostmi. Svatojánská noc je spojena s vodou, bylinami a kultem ohně. Nezadané dívky sbírají devatero kvítí, ze kterého pletou věnce, vhazují je do vody a čekají kam doplují a zda najde věnec svého milého. Nebo si svazeček devatera kvítí vkládají pod polštář a ve snu čekají, zda se zjeví jejich nastávající ženich.
Devatero kvítí se sbíralo nejen pro magické účely, ale též pro účely léčebné, protože lidé věřili, že v době kdy slunce má největší sílu, bylinky budou mít ty nejvyšší účinky na jejich zdraví.
A jaké bylinky se pod tajemným názvem Devatero kvítí skrývají? Doporučení a receptů je mnoho, nejléčivější a nejpřínosnější je však směs bylin, kterou si každá bylinářka nasbírá sama na svém oblíbeném místě v lese, na louce či v zahradě, vedena svou intuicí. Každá bylina nese své speciální magické poslání a kouzlo, důležitý také je počet devatero kvítí a vnitřní napojení na magii svatojánské noci. V tento čas odpojte zbytečné přemýšlení, nechte se vést svým vnitřním hlasem a naslouchejte Matce zemi, která vám do cesty přivede právě takové rostlinky, jež jsou pro vás a vaše blízké nejpřínosnější.
Neexistuje však přesný seznam bylin, které byste měli trhat. Můžete sbírat to, co právě v tomto krásném období kvete, například řebříček, vlčí mák, černý bez, kontryhel, jitrocel, heřmánek, třezalka, maliník list, máta, meduňka atd. Mezi nejvýznamnější a nejčastěji zmiňované bylinky v devateru kvítí patří třezalka tečkované, která právě v této době vykvétá květem, o kterém se mluví že je obarven slunovratovým svitem.