Světlík lékařský Do domácích bylinek na unavené oči
Podporuje normální stav zraku např. při únavě očí po nadměrné námaze.
Latinský název Euphrasia officinalis
Lidové názvy Ambrožka, potěšení očí, hledíček, očanka, okotěška, potěcha, těšinka, umrlčí zvonky
Popis a výskyt Jednoletá, poloparazitická rostlina. Světlík se kořínky přisává na kořeny jiných rostlin a částečně se z nich vyživuje .Roste obvykle na loukách, pastvinách a rašeliništích. Vyskytuje se téměř v celé Evropě.
Zpracování Sbírá a suší se kvetoucí nať. Ta se dále zpracovává na extrakty, tinktury a sterilní oční přípravky.
Účinné látky Iridoidy (aukubin, katalpol, ixorosid, euphrosid a další), flavonoidy, lignany, fenolické kyseliny, třísloviny, hořčiny a malé množství silice.
Účinky Podporuje normální stav zraku např. při únavě očí po nadměrné námaze. Přispívá k osvěžení těla. Užívá se na kůži a sliznice k obkladům i ke kloktání.
Rizika Pravděpodobně bezpečný, data o vedlejších účincích nejsou známa. Při použití v oblasti oka se doporučují sterilní oční přípravky (riziko infekcí při domácí přípravě očních obkladů).
Dávkování Zevně odvar nebo nálev z 2 g nati na 100 ml vody.
Zajímavosti Na oční choroby se světlík používá už od starověku. Dodnes však jeho účinnost u těchto nemocí nebyla vědecky doložena.
Sbíraná část Nať (Euphrasiae herba)
Sušení, sesychací poměr Sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo rozprostřený v načechrané vrstvě do 10 cm, na stinném a vzdušném místě. Pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota překročit 35 °C. Sesychací poměr: 5:1.
Doba sběru Červenec - září