Milí zákazníci, abychom vám mohli zaručit doručení vašich dárků do štědrého dne, prosíme o vytvoření objednávek nejpozději do13. prosince 2024.

Vánočka

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 17. 12. 2024

Vánočka je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších symbolů českých Vánoc. Její tradice sahá až do středověku, kdy se podobné pečivo, nazývané „houska“ nebo „calta“, připravovalo na významné svátky. Vánočka je nejen chutným moučníkem, ale také nositelem bohaté symboliky spojené s křesťanskými svátky.

Vánočka
Vánočka

První zmínky o vánočce pocházejí ze 14. století. Původně ji mohli péct pouze cechovní pekaři a domácnosti si ji začaly připravovat až v 18. století. Vánočka se skládá z několika vrstev pletených z pramenů těsta, což jí dodává charakteristický vzhled. Dříve se pletla z devíti pramenů – ze čtyř pramenů na základnu, tří pramenů do středu a dvou pramenů na vrchol. Tyto vrstvy symbolizují spojení rodiny, ochranu a požehnání. Dnes se v domácnostech více peče vánočka pletená ze 6 pramenů, protože poskytuje jednoduchý a přehledný způsob pletení, ale zároveň je esteticky velmi působivá. Tato vánočka je pevná a dobře drží tvar.

Tvar vánočky připomíná Ježíškovu zavinovačku, což je odkaz na křesťanskou tradici narození Krista. Navíc mandle, které se často do těsta přidávají, symbolizují hojnost, zdraví a štěstí.

Podle tradice by vánočka měla být na stole na Štědrý den ráno nebo při štědrovečerní večeři. Některé rodiny ji připravují den předem, aby si těsto dostatečně odpočinulo a chuť se lépe rozvinula. Vánočka byla v minulosti považována za symbol bohatství a hojnosti, a proto ji lidé při pečení pečlivě chránili – například dodržováním zvláštních zvyků. Pekař musel během přípravy myslet na pozitivní věci a nesměl si přitom sednout, aby těsto „nespadlo“. Také se věřilo, že skákání během kynutí těsta zajistí jeho nadýchanost.

Do těsta se často zapékala mince. Kdo ji našel, měl mít v příštím roce štěstí. Zbytky vánočky se někdy dávaly dobytku, aby byl zdravý, nebo se drobky zakopávaly na pole pro úrodnou půdu. Správně upečená vánočka má být zlatavá, nadýchaná a lehká, přesto pevná, aby držela svůj krásný tvar.

Máslová vánočka ze šesti pramenů:

KVÁSEK:

30 g droždí

20 g cukru

100 ml mléka

50 g polohrubé mouky

TĚSTO:

450 g polohrubé mouky

100 g krupicového cukru

150 ml mléka

2 žloutky

125 g másla

1 vanilkový cukr nebol lžička vanilky

½ lžičky soli

nastrouhaná kůra z 1 bio citronu

40 g rozinek

40 g mandlových plátků

10 g celých mandlí

1 vejce na potření

Kvásek:

V misce utřete droždí s cukrem na hladkou kašičku. Zalijte asi 100 ml vlažného mléka, přidejte 1 lžíci polohrubé mouky a promíchejte. Nechte v teple asi 15 minut dokud se nezačnou tvořit bubliny a kvásek zvětší objem.

Těsto:

Do mísy nasypte polohrubou mouku, cukr, sůl a vanilkový cukr. Promíchejte a přilijte vlažné mléko, rozpuštěné zchladlé máslo, žloutky, citronovou kůru a kvásek.

Zpracujte vařečkou nebo hákem v kuchyňském robotu na měkké nelepivé těsto. Těsto překryjte utěrkou a nechte kynout na teplém místě alespoň 1 hodinu. Poté těsto vyjměte na pracovní plochu a zapracujte do něj rozinky a plátky mandlí. Vraťte do mísy a nechte kynout další hodinu.

Pletení:

Těsto rozdělte na 6 stejně velkých částí a z nich vyválejte dlouhé prameny o průměru přibližně 2 cm. Prameny spojte na vzdáleném konci pevně k sobě.

Pří pletení dodržujte tří důležité zásady:

  1. Ruce pracují stále křížem! Levá ruka odebírá prameny zprava a pravá ty z levé strany.
  2. Prameny vždy berte z vnější strany a po překřížení je vždy pokládejte na stejnou stranu ale dovnitř (neboli doprostřed).
  3. Horní ruka drží pramen nahoře, a pracuje spodní ruka. Ruce se pravidelně střídají.

Prameny rozdělte na tři a tři a mezi nimi nechte volné místo.

Překříženýma rukama s pravou rukou nahoře chyťte vnější prameny. Pravou, horní ruku s levým pramenem zvedněte a levou ruku s pravým pramenem podtáhněte. Poté horem překřižte přes pravou ruku a pramen uložte opět na pravou stranu ovšem dovnitř čili doprostřed.

Levou prázdnou rukou, která je nyní nahoře, zase uchopte vnější pravý pramen a zvedněte jej do výšky. Podtáhněte pod ním pramen, který držíte v pravé ruce, opět horem překřižte a uložte na levou vnitřní stranu.

Nyní zase prázdnou pravou rukou uchopte vnější levý pramen, zvedněte jej a levou rukou pravý pramen podtáhněte a horem překřižte. Uložte opět doprostřed.

Stále stejným rytmem pokračujte, až spletete všechny prameny až dokonce. Vánočku při pletení pěkně utahujte. Po dopletení oba konce zahrňte dospod.

Vánočku potřete vajíčkem rozšlehaným se smetanou a posypte celými mandlemi.

Pečte v troubě rozehřáté na 200 °C 10 minut. Poté teplotu snižte na 180 °C a dopečte dalších 20 minut. Vánočku cukrujte a krájejte až po zchladnutí.

Dočetli jste? Vyzkoušejte