Ženšen pravý Přírodní životabudič s orientálním původem
Má mnohostranné působení na lidský organismus. Pomáhá udržovat psychickou a fyzickou vitalitu, podporuje odolnost organismu a jeho výkonnost.
Latinský název Panax ginseng
Lidové názvy Všehoj ženšenový, Kořen života, Stosil, Božská tráva, Zázrak přírody.
Popis a výskyt Podle místa výskytu rozlišujeme na korejský, čínský mandžuský (sibiřský).
Zpracování Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen. Suší se buďto na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (ginseng radix alba), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (ginseng radix rubra), který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy.
Účinné látky Polysacharidy, glykopeptidy (panaxany), vitamíny, steroly, aminokyseliny, peptidy, silice (seskviterpeny), polyalkiny, saponiny (ginsenosidy, hlavně v čínském ženšenu).
Účinky Ženšen pravý patří mezi adaptogeny, pomáhá udržovat psychickou a fyzickou vitalitu. Příznivě ovlivňuje odolnost organismu vůči stresu a únavě, dodává energii. Podporuje výkon mozku, kognitivní a duševní výkonnost (paměť, soustředění). Přispívá k normální činnosti krevního oběhu a k sexuálnímu zdraví. Má antioxidační účinky, napomáhá přirozené obranyschopnosti, přispívá ke správné funkci imunitního systému. Pomáhá udržet normální hladinu glukózy v krvi.
Rizika Není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy. Obsahuje látky, které mohou způsobit interakce s rostlinami obsahujícími kofein (guarana, káva, čaj) a zesílit jejich účinek, dále s léčivými rostlinami a potravními doplňky, které snižují hladinu cukru v krvi a s prostředky, které působí proti srážení krve.
Dávkování Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200 mg asijského ženšenu, 300 mg sibiřského rozdělené do několika denních dávek.
Zajímavosti Název ženšen je odvozen od staročínského jen šen tj. lidský kořen, protože kořen ženšenu tvarem často připomíná lidskou postavu.
Sbíraná část Kořen (Ginseng radix)
Sušení, sesychací poměr K získávání suroviny se vybírají 5 - 6 leté kořeny, které se sklízejí po skončení vegetace tak, aby nedošlo k jejich poškození. Štětcem se opatrně promývají ve studené vodě a potom se suší v sušárnách při teplotě 50-60 °C. V uzavřené skleněné nádobě vydrží suchý kořen beze změny kvality až dva a půl roku.
Doba sběru 5 - 6 let od výsadby
Účinky na pleť Využívá se i v kosmetice, například v šamponech a regeneračních krémech.