Boltcovitka bezová aneb Jidášovo ucho
Monika Čechová @bylinkova_terapie 3. 11. 2022
Vzpomínáte si, kde jste na začátku léta trhali květy černého bezu? Zkuste se k nim znovu vydat a třeba najdete na odumřelých větvích, kmenech nebo pařezech černého bezu medicinální houbu boltcovitku bezovou.
Boltcovitka roste v průběhu celého roku, ale nejraději má vlhké podzimní a předjarní období. Kromě bezu ji můžete najít vzácněji i na jiném listnatém stromu, například na vrbě nebo buku. Vypadá jako ucho a tento nezaměnitelný tvar houby vám napoví, že se jedná právě o tuto jedlou medicinální houbu. Nezvyklý lidový název Jidášovo ucho, připomíná legendu, podle které byla houba poprvé nalezena na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Podle této legendy se Jidáš po zradě Ježíše Krista oběsil právě na bezu a ke stromu mu mělo přirůst ucho. Boltcovitka má chrupavčitou konzistenci, rosolovitý povrch a je veliká asi 2 až 10 cm. Může být hnědá až tmavě hnědá, usušená téměř černá.
Když boltcovitku najdete, opatrně ji od kůry stromů odloupněte a vložte do papírových sáčků. Doma ji pak nasušte nebo rovnou zpracujte. Můžete sbírat i sušší houby, které stačí vložit do sklenice s vodou, kde nabobtnají. Nesbírejte však plodnice porostlé zelenými řasami.
Léčivé účinky
Jako přírodní antibiotikum se doporučuje při zánětech močových cest nebo bolestech v krku. Boltcovitka obsahuje polysacharidy beta-glukany, má vysoký obsah minerálů, obsahuje vápník, fosfor, hořčík a také sodík, draslík, vitamíny skupiny B a hlavně železo. Boltcovitka obsahuje beta-glukany, které podporují ochranné mechanismy těla a aktivují činnost makrofágů, ale také tvorbu imunoglobulinů. Posilují tedy obranyschopnost těla, a to hlavně u bakteriálních a virových infekcí.
Látky obsažené v boltcovitce přispívají ke zlepšení kvality vlasů, nehtů a pleti a také pozitivně ovlivňují funkci vnitřních orgánů. Příznivě působí například na kardiovaskulární systém a pomáhá snižovat tlak. Jidášovou ucho pomáhá i při potížích s trávením a hemeroidech a podporuje peristaltiku střev. Využijete ji i při bolesti žaludku, břicha a zácpě. Má výrazný protizánětlivý a antioxidační efekt, podporuje hojení ran a zvyšuje odolnost vůči některým infekcím. Antioxidanty pomáhají při čištění těla a přispívají také ke zlepšení psychického stavu. Je proto vhodné boltcovitku využívat při vyčerpanosti organismu, např. po porodu.
Houbu můžete zpracovat v kuchyni, použít ji do houbových elixírů si připravit horkovodní nápoj pro posílení imunity.
Horkovodní nápoj
Boltcovitka obsahuje polysacharidy beta-glukany, které je možné využít pouze v syrovém stavu, díky tomu, že se teplem rozkládají. Je vhodné připravit pouze horkovodní macerát. Houby je potřeba natrhat na menší kousky, zalít horkou vodou kolem 40-50°C a nechat macerovat 15-20 minut. Pak stačí osladit medem, promíchat a nápoj pak po doušcích vypít. Boltcovitku kterou jsme vyluhovali, můžete také sníst.