Bylinky proti duševnímu neklidu
Jindřich Čech 18. 1. 2024
Příroda nám na poskytuje rozmanitý výběr rostlin, které mohou mít příznivý vliv na naši nervovou soustavu. Pojďme se podívat, jak nám i zcela běžné rostliny z našeho blízkého okolí mohou široce pomoci s pocity stresu, úzkostí a vyčerpáním.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Rozdíl mezi čerstvou a sušenou meduňkou je značný. Nať meduňky obsahuje po citronech krásně vonící silici, která obsahuje látky jako je citral, citronellal a citronelol, které ji tuto vlastnost propůjčují. Esenciálního oleje má v sobě nicméně poměrně málo, navíc při sušení a skladování dochází k jeho vytěkání, čímž se o něco snižuje také účinek rostliny. Stále nás však dokáže uklidnit a pomoci nám od přílišného stresu, úzkostí nebo nespavosti. Sama o sobě nicméně není nejsilnější, velmi vhodná je ovšem do kombinací s rostlinami jako je chmel, kozlík nebo mučenka. Poslední dvě jmenované spolu s meduňkou najdete ve Vámi oblíbené směsi Hluboký spánek. Spolu s nimi dokáže docílit silného hypnotického efektu a výrazně tak zlepšit spánek. Díky již zmíněné silici a dalším látkám jako je kys. rozmarýnová totiž dokáže zvyšovát množství neurotransmiteru kys. gama-aminomáselné, která má za úkol snižovat aktivaci našeho nervového systému. Díky látkám z meduňky se snižuje její odbourávání, čímž dochází právě k hromadění. Obdobným způsobem také dochází k hromadění acetylcholinu. Tento neméně důležitý neurotransmiter má pak za úlohu podporovat naše kognitivní neboli myšlenkové schopnosti. Jeho zvýšené množství v mozku pomáhá podporovat schopnost učení, zvyšovat koncentraci a zlepšovat paměť. Pokud chcete využít tyto účinky, je vhodnější připravit si spíše slabší meduňkový čaj, aby nepřevážily sedativní účinky této byliny.
Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Na rozdíl od meduňky si svou silnou citronovou vůni šanta kočičí ponechává i po usušení. Rostlina, která je u nás často považována za nedůležitý plevel vhodný možná tak pro kočky, Vás nicméně překvapí svou lahodnou chutí a v porovnání se sušenou meduňkou také silným účinkem na uklidnění nervové soustavy. To samé o ní nemohou říct kočky, které vlivem jiného metabolismu pociťují místo uklidnění naopak nabuzující a euforizující účinky. V šantě obsažený nepetalakton totiž po ovonění dopadá na jejich receptory vůně a následně dochází k tvorbě signálu, který aktivuje amygdalu (důležitou pro zpracování emocí) a hypothalamus (důležitý pro řízení chování). Lze říci, že tato látka funguje podobně, jako přirozené kočičí feromony. Stav aktivace trvá zhruba 10 minut. Narozdíl od koček můžeme šantu využít k podpoře kvality spánku, zmírnění úzkosti a zahnání negativních dopadů stresu. Vychutnat si bylinu můžete ve směsi Mysl očista.
Oves setý (Avena sativa)
Koho by to napadlo, že tato hospodářská plodina bude mít takové množství příznivých účinků na náš organismus. Je ovšem třeba zmínit, že ve fytoterapii se primárně využívá nezralá zelená nať, nikoliv semeno. Nať ovsa je ceněna pro své tonizujícího účinku, kterého se často využívá při únavě a vyčerpání, neboť bylina dokáže náš organismus uklidnit a pomoci mu nabrat chybějící síly. Při dlouhodobém užívání může mít oves také vliv na naše soustředění a myšlení obdobným způsobem jako je tomu u meduňky. Při popíjení bylinky si ale nejspíše všimnete zejm. celkového uklidnění a absence chmur, stresu a zmírnění úzkostí, které Vás před tím trápily. Je tomu díky flavonoidům, které pomáhají ovlivňovat receptor pro již zmíněnou kys. gama-aminomáselnou, která tak dokáže snadněji spustit kaskádu, která vede až ke zmírnění nervových vzruchů. Nejvíce Vás ale pravděpodobně překvapí lahodná chuť, která sama o sobě zlepší náladu. Nejen vnitřně, ale i zevně oves dokáže uklidňovat. Díky svým obsahovým látkám se často užívá také na zmírnění problémů se záněty kůže, zejm. atopickým ekzémem. Pomáhá totiž mírnit začervenání a svědění.