Heřmánek & Projekt Kamilka
Leros 13. 4. 2019
Heřmánková sezóna je v plném proudu – a to doslova. Pramenitá voda Rajec z Rajecké Lesné a naše výkupna, která tam sídlí, spojily síly a rozjely Projekt Kamilka. Je plný heřmánku a lidských rukou, které o něj pečují s takovou láskou, s jakou pak pomáhá vám, když z něj pijete čaj.
Než si přečtete, k čemu všemu je heřmánek dobrý, podívejte se na tento příběh.
Heřmánek nám roste za humny a sbírá se sbírá od června do září. Květy se sbírají krátce po rozvití a suší se, aby pak pomáhaly ke zdravému a po všech stránkách dobrému žití v odvarech, čajích, koupelích, kosmetice a vonných polštářcích pro klidné spaní. Je to všestranná bylinka vhodná i pro děti, ale i pro ni platí „všeho s mírou“. Znáte všechna její možná využití?
Již starověcí Římané znali mocný lék na celou řadu nejrůznějších neduhů. Co je zač přírodní léčivá síla, která hojí rány, působí protizánětlivě, zklidňuje organismus a navíc nemá žádné vedlejší účinky? Všehoschopnou bylinu mnoha darů jistě sami důvěrně znáte. Ano, je to heřmánek, ten samý, který vám dávala do čaje vaše babička.
Protizánětlivý zázrak z babiččiny zahrádky
Po tisíce let se heřmánek (matricaria recutita) používal k léčbě vnitřních i vnějších zánětů, k léčení nespavosti a k prevenci infekce při poranění. Jeho blahodárný vliv uznává jak alternativní, tak klasická medicína. Ve Evropě stejně jako ve světě je dodnes častou složkou většiny bylinných čajů a mastí, najdeme ho však i v klasické farmacii. Původně se pěstoval v Evropě a severní Asii. Díky svým účinkům se však postupně rozšířil do USA, severní Afriky i Austrálie.
Antiseptické účinky heřmánku z něj činí všestranný zázrak, který by neměl chybět ani ve vaší domácnosti. Heřmánek je blízký příbuzný sedmikrásky, dorůstá do výšky přibližně třiceti centimetrů a má žlutobílé květy s charakteristickou vůní. Sbírá a suší se kvetoucí, protože aktivní látky jsou obsaženy právě v květových hlavičkách. Heřmánek obsahuje aktivní flavonoidy a terpenoidy, které účinně působí při léčbě zánětlivých onemocnění, eliminují bakterie a působí mírně sedativně. Nasušený heřmánek vydrží po celý rok a vězte, že si tuto rostlinu natolik oblíbíte, že vám její zásoby budou sotva stačit.
Pomocník do kuchyně i do koupelny
Výluh z heřmánku využijete namísto ústní vody nebo jako kloktadlo při bolestech v krku a při krvácivém onemocnění dásní či paradontóze. Čaj podporuje apetit, harmonizuje podrážděné zažívání a jeho inhalace léčí kašel, rýmu, nachlazení i vážnější záněty dýchacích cest. Při užívání vnitřně připravte čaj ze tří gramů květů, přelijte horkou vodou, nechte krátce vyluhovat a pijte tři až čtyři šálky denně, vždy mezi jídly.
Propadli jste touze po heřmánku? Podívejte se na jeho příběh.