Pradávné bylinné rituály Keltů
Leros 23. 3. 2019
Po celý rok můžete v Nasavrkách u Chrudimi prozkoumat, jak žili staří Keltové. Místní archeoskanzen je rekonstrukcí keltského sídliště z mladší doby železné.
Kdysi dávno, před dvěma tisíci lety a třemi stoletími k tomu, vypadal náš venkov jinak, než jak ho známe z pohádek. Na území Čech žily keltské kmeny, které tvořily významnou část naší historie. Že byste chtěli stroj času a podívat se na vlastní oči? Přání se vám splní! Po celý rok můžete v Nasavrkách u Chrudimi prozkoumat, jak žili staří Keltové. Místní archeoskanzen je rekonstrukcí keltského sídliště z mladší doby železné.
Hmatatelný návrat do minulosti
Nejznámějšími Kelty na českém území byli Bójové. Jedna z jejich větví osídlila ve 4. století před naším letopočtem území středních a severozápadních Čech. Keltské osady, takzvaná oppidia, žily svým vlastním životem v harmonii s přírodou i přesto, že se postupně rozrůstaly ve větší a větší města. Od 2. století před naším letopočtem byli Bójové postupně vytlačováni Germány a jejich počet na českém území se postupně snižoval. Jejich odkaz však žije dodnes, jak se můžete v nasavrckém skanzenu sami přesvědčit. Aecheoskanzen je dokonalou replikou tehdejší keltské vesničky. Moudrost našich předků dýchá na každém rohu. Je zakořeněná v přírodě, v každodenních rituálech, v tradiční práci a samozřejmě – v bylinkářství.
Ochotný průvodce v dobovém oděvu nás provází vesnicí. Obdivujeme řemeslnou zručnost, s jakou naši předci budovali svá stavení a zaujatě posloucháme vyprávění. Keltové byli pohané, věřili, že jejich bohové sídlí v krajině. Některé rostliny pro ně měly nejen léčivý, ale i spirituální význam. Duchovní kmene, druidové, byli kněží a léčitelé v jedné osobě, kteří znali tajné zákonitosti mezi přírodním bohatstvím a náboženskou magií. Které rostliny patřily v historické medicíně k těm nejoblíbenějším?
Moudrost, znalosti i magické rituály
K řešení partnerských vztahů využívali Keltové kozlík lékařský, který dle druidů působil proti čarodějnictví a negativním energiím. Dnes už se ví, že kozlík dokáže regulovat ženskou náladovost v období před a během menstruace. A že spokojená žena je základ úspěšného vztahu? To dává smysl i bez magie! Posvátné bylo jmelí, které vnímali jako všeuzdravující a používali ho takřka při každé příležitosti. Není divu, jmelí skutečně obsahuje léčivé látky, z jejichž výtažků můžete těžit i dnes. Jmelí podporuje činnost srdce a reguluje krevní tlak, čímž celkově zlepšuje krevní oběh. Jedná se o ideální bylinu na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Pro Kelty však mělo i magický význam. Druid, který se vypravil na sběr jmelí, tak činil zcela nahý, za svítání, vybavený jen srpem a kusem plátna, neboť posvátné rostliny se při sběru nesměl dotknout rukama. Smějeme se, že zdraví Keltů tedy pramenilo spíše z otužování. Ať tak či tak, procházka po lese v Zemi Keltů okolo Nasavrk udělá dobře i vám. Jestli u toho budete nazí, to už necháme na vás!