Imunita na houby
Jindřich Čech 20. 11. 2024
Pokud je Vaše imunita na houby, tak asi vskutku houby potřebujete. Příroda nám totiž nabízí řadu různých léčivých nebo medicinálních hub, které mohou podpořit Vaše zdraví. A teď prosím nemáme na mysli houby, které Vás vytrhnout ze všední reality, jako jsou třeba lysohlávky české (Psilocybe bohemica), ani houby, které vyřeší Vaše manželské spory jako je např. mochomůrka zelená (Amanita phalloides), ale ty, které kromě Vaší imunity podpořit i řadu dalších faktorů Vašeho zdraví.
Mezi medicinální houby patří zejm. takové, které obsahuje látky zvané betaglukany. Jedná se o polysacharidy, které mají řadu pozitivních benefitů pro naše zdraví. Najít je ovšem můžeme také v jiných zdrojích. Léčebně se využívají také např. ovesné betaglukany, které se extrahují z ovsa setého (Avena sativa).
Betaglukany zřejmě působí na naši imunitu díky schopnosti nasedat na receptory imunitních buněk, a tím je ovlivňovat. Jejich efekty spíše než jako imunostimulační by se ovšem dali popsat jako imunomodulační. Kromě podpory obranyschopnosti pomáhají také ovlivňovat autoimunitní potíže a tlumit záněty. Hlavní výhoda účinků hub není ani tak taková, že by Vám pomohly nadměrně zvýšit imunitu, ale spíše pomohou zamezit jejímu snížení v návaznosti na fyzické a psychické stresory. Mezi fyzické stresory může patřit velká zima nebo naopak nadměrné teplo, fyzické vyčerpání z důvodu náročné práce nebo cvičení. Mezi ty psychické řadíme stres, úzkost, deprese nebo nekvalitní spánek či nedostatek odpočinku. Po všech těchto stavech se typicky naše imunita snižuje, čemuž houby pomáhají předcházet.
Zhoršené fungování imunity může paradoxně souviset také s rozvojem různých autoimunitních obtíží. Řada z těchto hub je proto doporučována i při problémech jako jsou ekzémy, alergie, astma a řadě dalších. Je ovšem nutné vždy být opatrný a sledovat, zda tělo nezareaguje špatně a nerozvinou se nežádoucí účinky. Před nasazením takovýchto intervencí by měla předcházet konzultace s odborníkem.
Nejlépe medicinální houby fungují, pokud jsou používané dlouhodobě, a to po alespoň po 2 až 3 měsíce. Pomoci mohou ale i akutně, pokud jsou užity v dostatečném množství. Vhodnou intervenci může být tinktura, extrakt v kapsli ale i třeba guláš z hlívy. V závislosti na konkrétní houbě mohou pomoci také s ovlivněním krevních tuků a cholesterolu, zvýšit výkonnost či navodit psychické uklidnění. Často zmiňované jsou také protirakovinné účinky. Je třeba uvést, že výzkum je zatím v počátcích, a že svůj největší benefit houby mají v podobě prevence před rozvinutím onemocnění.
Mezi v tuzemsku nejoblíbenější houby patří hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Ta obsahuje betaglukan pleuran, kterému vděčí za své účinky. V klinických studiích byl zkoumán jeho efekt nejen na prevenci respiračních infekcí, ale také účinek na potlačení alergií. Velkou výhodou hlívy je, že dobře chutná a relativně snadno se pěstuje, a tak jej můžete bez problémů zařadit do své potravy.
Jiný případ je Chaga neboli rezavec šikmý (Inonotus obliquus). Tato černá na stromech rostoucí houba se dá najít i v našich končinách. Připravit s z ní můžete tinkturu nebo i nechvalně známou kávu. Funguje, ale je hnusná, a tak si její pravidelné užívání žádá jistou dávku disciplíny. Vhodnější jsou proto extrakty v kapsli.
Houbou s rostoucí oblíbeností je pak Reishi znamá také jako lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum). Kromě podpory imunity se často doporučuje také na alergie a jiné autoimunitní obtíže. Přisuzovány jsou jí také účinky na uklidnění a relaxaci.
Opakem je cordyceps, který se odborně nazývá housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis). Ten je totiž považován za energizující, neboť zasahuje do produkce buněčné energie. Z hlediska imunity je výhodný i z toho důvodu, že obsahuje krom polysacharidů o antivirálně působící cordycepin. Někdy se také jako afrodiziakum - to ale doporučujeme individuálně vyzkoušet.