Houby a rostliny posilující obranyschopnost
PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 15. 11. 2022
Lidská imunita je komplikovaný systém závislý na mnoha faktorech. Řada rostlin může dodat nezbytné vitamíny a minerály pro její správné fungování, pravidelným otužováním a saunováním se imunitní systém může do určité míry „trénovat“. Postupů, kterým by se nějak jednoduše tento systém stimuloval, ovšem moc není. Existuje jen několik málo bylin a hub, které by skutečně přímo zasahovali do imunity samy o sobě.
Houževnatec jedlý
Houževnatec jedlý (Lentinula edodes), známý také pod tradičním jménem šitake, je houba z Asie, která roste na rozkládajících se kmenech listnatých dřevin, především na kaštanovém, bukovém nebo morušovém dřevě. Dá se dobře pěstovat a je běžnou jedlou konzumní houbou po celém světě. Od pradávna se používal také jako prevence infekčních chorob. Dnes je polysacharid lentinan, který houževnatec obsahuje, považován za látku posilující imunitní systém. O mechanismech účinku toho zatím není příliš známo. Polysacharidy β-glukany, mezi které lentinan patří, ovlivňují složení bakterií v trávicím traktu Také se soustřeďují na povrchu živočišných buněk a zabraňují vnikání virů do vnitřního prostředí buňky. Zvyšují též hladiny interleukinů, cytokinů a dalších faktorů hrajících roli v lidské imunitě.
U houževnatce se často uvádí i efekt protirakovinný - ve skutečnosti spíše zlepšuje efektivitu současně prováděné chemoterapie či radioterapie u několika typů nádorů (např. nádory žaludku). Hlavní nevýhodou lentinanu je jeho špatné vstřebávání z trávicí soustavy. Proto, aby skutečně účinkoval, je potřebné ho podávat injekčně, nejlépe intraperitoneálně (do dutiny břišní). Konzumace šitake nebo jeho extraktů v potravě, tak nevede k protirakovinému účinku.
V houževnatci jsou také další zajímavé látky, například purinový derivát eritadenin, který snižuje hladiny cholesterolu, dále větší množství minerálů a vitamínů.
Hlíva ústřičná
Houbou s podobnými účinky je i hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Ta roste i v naší přírodě a najdete ji na podzim na pařezech listnatých stromů. Tato houba rovněž obsahuje polysacharidy β-glukanového typu - hlavně takzvaný pleuran. Účinky pleuranu jsou pravděpodobně podobné jako u lentinanu. I tady asi dochází k posílení imunity a snižování cholesterolu, i když provedené experimenty byly provedeny převážně jen s kombinací pleuranu s vitamínem C a nebyly moc kvalitní. Výhodou hlívy je obsah dalších látek s výrazným vlivem na hladinu cholesterolu v krvi, kterým se říká statiny.
Lesklokorka lesklá
Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), tzv. reishi, patří také mezi populární houby. I když je to nejedlá houba chorošovitého typu, je považována za léčivou. Její výzkum je ovšem ještě v plenkách a ze všech zmíněných hub je její užívání nejproblematičtější. Za prvé často dochází k záměnám za jiné druhy lesklokorek, a to i u výrobců doplňků stravy. Za druhé, obsah účinných látek v lesklokorce značně kolísá a dramaticky ovlivňuje její účinnost a dávkování. Za třetí se při marketingu doplňků stravy s touto houbou používají velmi zkreslené informace. Je hodně propagována jako protirakovinná houba, nicméně stejně jako u houževnatce, tento efekt byl pozorován jen při injekčním podávání čistého izolovaného polysacharidu. Extrakty z lesklokorky přesto mají pozitivní vliv - mohou výrazně pomáhat při snižování cukru v krvi a ovlivňovat hladinu cholesterolu.
Echinacea
Zmíněné houby ovšem nejsou chuťově ani velikostí dávky vhodné do bylinných čajových směsí. Proto v LEROSu spoléháme na bylinku s nejlépe prokázanou účinností na imunitní systém, a to je třapatka neboli echinacea. Na desítkách studií s lidskými pacienty tato bylina prokazatelně zlepšila stav pacientů s infekcemi dýchacích a močových cest a rovněž její preventivní podávání snížilo během zimní sezóny výskyt infekčních chorob u sledovaných pacientů. To vše při daleko nižším dávkování, než se používá u hub a bez problémů se vstřebatelností z trávicího traktu. Echinaceu můžete vyzkoušet v čaji „Maximum imunita“, kde je obsah třapatky na nejvyšší možné legální hranici. Případně lze využít směsi „Echinacea imunita“, kde je třapatka doplněna šípky s vysokým obsahem vitamínu C.