Jak obarvit na Velikonoce vajíčka přírodními barvami?
Kateřina Abdulrahmanová 26. 3. 2024
Vajíčka patří k nejvýraznějším symbolům Velikonoc. Každá hospodyňka chtěla mít na stole ošatku plnou barevných kraslic pro koledníky. Zkusili jsme vajíčka nabarvit přírodní cestou, jak to dělávaly naše babičky a prababičky. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který o Velikonocích promění vaši kuchyň v království barev.
Symbolika barev velikonočních vajíček
Než přišla éra čokoládových vajíček a sladkostí v pestrých obalech, koledníci vždy s napětím očekávali, jakou barvu bude mít vajíčko od té které dívky. Nejžádanější byla barva červená, protože znamenala lásku a náklonnost. Žluté vajíčko oproti tomu naznačovalo smutný fakt, že děvče dotyčného odmítá. Modrá a fialová barva dávaly naději, zelená vyjadřovala sympatie.
Příprava vajec
Základem jsou dobře umytá a odmaštěná vejce. Dejte je do vody s trochou prostředku na nádobí a očistěte. Bílá vajíčka mají křehčí skořápku než hnědá, buďte při manipulaci s nimi opatrní.
Jak na jednotlivé odstíny:
Žlutá
V kastrůlku smíchejte 3 lžíce kurkumy, 3 lžíce octa a přilejte postupně 0,75 litru vody. Do směsi ponořte syrová vejce, přiveďte k varu a povařte. Vajíčka poté v tekutině nechte alespoň několik hodin a občas promíchejte.
Oranžová
Uvařte vajíčka společně s několika nastrouhanými mrkvemi. Můžete přidat trochu červené papriky a tím docílíte tmavšího odstínu.
Tmavě hnědá
Připravte půl litru silné kávy nebo černého čaje a nechte v nich vajíčko louhovat přes noc.
Světle hnědá
Cibulové slupky z cibule žluté povařte v kastrolu s vodou. Následně slupky vytáhněte, aby vám neudělaly na vajíčkách flíčky. Poté do výluhu ponořte uvařená vejce, ideálně přes noc.
Modrá a fialová
Do mixéru dejte 600 g nakrájeného červeného zelí, zalijte půl litrem vody a rozmixujte. Vzniklou kaši přeceďte a rozdělte do dvou sklenic. Do jedné přidejte lžíci jedlé sody, z té vám vznikne modrá. Do druhé přidejte ocet, který podtrhne krásnou fialovou barvu. Nyní můžete do barev ponořit uvařená vejce.
Tmavší růžová
Středně velkou červenou řepu nakrájejte na kousky, přidejte 2 lžíce octa a půl litru vody. Směs rozmixujte a přeceďte. Do vzniklé šťávy vložte uvařená vejce a nechte přes noc odpočinout na chladném místě.
Zelená
Povařte petrželovou nať, špenát nebo kopřivy a do odvaru vložte uvařená vejce. Můžete zkusit přidat špetku kmínu. Dosáhnete tím svěžího odstínu. Nebo můžete vyzkoušet mix červeného zelí s kurkumou jako my.
Vínově červená
Pro vývar použijte kombinaci slupek z červené a žluté cibule. Vznikne vám sytá vínově červená barva. Další možností je odvar z mořeny barvířské. Lidé v minulých dobách mořenu pěstovali běžně na zahrádce, aby ji pak měli na barvení vajíček.
Černá
Temné odstíny získáte, když ve vodě rozmícháte saze. Pak vložíte vejce a uvaříte.
Po dosažení požadovaného odstínu nechte vajíčka oschnout na ubrousku nebo kuchyňské utěrce tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Aby byla vajíčka krásně lesklá, můžete je na závěr naleštit kouskem sádla, slaniny nebo olejem.
Návod si můžete prohlédnout také na našem videu na YouTube