Kouzelná moc šípků
Jindřich Čech 23. 10. 2023
Zkraje podzimu se na okrajích cest, luk a polí rozzáří malé červené ozdoby keře zvaného růže šípková (Rosa canina). Tyto plody nejsou jen potěšením pro oko, ale pomoci mohou také našemu zdraví. Obsahují totiž řadu prospěšných látek, které naše tělo s radostí využije.
Nejčastěji je šípek ceněn pro svůj příznivý vliv na naši obranyschopnost, neboť obsahuje vysoké množství kyselina askorbové, neboli vitamínu C. Ten je zásadní pro celou řadu procesů v našem těle, mimo jiné i zajištění imunity proti vnějším vlivům. Čaj Šípek Imunita tak nejen lahodně chutná, ale může nám pomoci podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a odolnost dýchacích cest.
Plody obsahují průměrně 0,5 až 1,5% vitamínu C. Ve kvalitních šípcích ho najdeme ale i mnohem více! Vitamín C je ovšem velmi nestabilní. Na vzduchu rád oxiduje a nesnáší vyšší teploty. Při nesprávném sušení (např. v troubě či na slunci) či špatném skladování tak o velkou část vitamínu přicházíme.
Vzhledem k tomu, že si vitamín C neumíme vyrobit a ani v těle zadržovat, musíme jej neustále přijímat v potravě. No a pokud naše potrava není zrovna bohatá na vitamín C, můžem si pomoci právě šípky. Šípky tako mohou být nejen výborným nástrojem pro prevenci infekcí, ale jeho služeb můžeme využít tím spíše, pokud v našem organismus propukne infekce, a naše tělo začne vyžadovat jeho větší množství. Pro větší účinek jsme jej proto dali dohromady s plodem rakytníku a dalšími bylinami, které nám v nesnázích mohou pomoci. Výslednou směs jsme pojmenovali Vitamín C Imunita.
A ačkoliv je dobrým pomocníkem při respiračních infekcích, zafungovat může také při infekcích močových cest. Zařadili jsme jej proto do čaje Urologický s brusinkou, který oceníte zejména nyní na podzim. Díky svému mírnému antibakteriálnímu efektu totiž působit proti některým patogenům, které se běžně nacházejí v močových cestách, a upravovat tak mikroflóru, která se zde nachází. Účinek podporuje také mírný diuretický efekt.
Šípky nicméně mohou významně pomoci i Vaší pleti. Ceněný je konkrétné šípkový olej, který se získává s nažek (nesprávně označovaných jako semena). V nažkách můžeme najít až 10% oleje. Vitamín C se v něm sice nenachází, za to nás může potěšit nejen obsahem kyseliny linolové a linolenové, ale také vitamínem E, silicí a dalšími prospěšnými látkami. Šípkový olej se tak stává skvělým pomocníkem k řešení různých kožních obtíží. Nejčastěji je využíván hlavně pro svou schopnost pomáhat hojit drobné jizvy. Zmiňované jsou také jeho anti-aging účinky, neboť pomáhá zlepšovat funkce kožní bariéry a snižovat tak množství vrásek. K omlazovacímu efektu přispívají i antioxidační a protizánětlivé účinky.
Vitamín C je pak také důležitý pro kvalitu našich kapilár. K nim přispívá také rutin, který se v šípcích nachází. Spolu s dalšími látkami tak šípek může přispět k lepší kvalitě vlásečnic, které následně méně praskají. Popíjet šípkový čaj nebo Sirup vitamín C Imunita, tak může pomoci např. i od častého krvácení z nosu.
Protizánětlivého účinku šípků lze nicméně využít i jinde. Uplatnění nachází v rámci chronických zánětlivých onemocnění jako je osteoartróza nebo revmatoidní artritida, a to jak v prevenci, tak v terapii rozvinutého onemocnění. Obsahové látky totiž svými účinky pomáhají ovlivňovat zánětlivé procesy v těle. Uplatňuje se nejen vitamín C a E, ale také přítomné karotenoidy, polyfenoly a další látky.
Účinků šípků je skutečně mnoho. Studován je jeho vliv na krevní lipidy a obezitu, osteoporózu a cukrovku. Podpořit také může naše trávení. Díky svým schopnostem bojovat proti volným radikálům svou antioxidační aktivitou, může také dopomáhat k prevenci rakoviny.
zdroje:
- Fytoterapie perem lékaře - Karol Mika
- Farmakognozie - Jiřina Spilková a kol.
- International Journal of Molecular Sciences - Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species
- Osteoarthritis and Cartilage - Does the hip powder of Rosa canina (rosehip) reduce pain in osteoarthritis patients? – a meta-analysis of randomized controlled trials
- Phytotherapy research - A systematic review on the Rosa canina effect and efficacy profiles