Močopudný účinek jako součást očistných procesů
PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 30. 4. 2022
Jarní očistné neboli detoxikační kúry se staly velmi oblíbené, i když málokdo má představu, jak vlastně fungují. Faktem je, že náš organismus je sám o sobě vybaven řadou detoxikačních procesů, které naprostou většinu toxinů bez problémů vyloučí. Detoxikace je tedy normální tělesný proces vylučování nežádoucích látek a pokud jste zdraví, měla by játra, ledviny a tlusté střevo samy odstranit veškeré toxické látky, protože to je jejich práce a k tomto účelu byly stvořeny. Některé léčivé byliny však mohou tyto přirozené tělesné procesy podpořit.
Podpora detoxikačního procesu se obvykle zaměřuje na dva nejčastější cíle. Tím prvním je posílení činnosti jater, které se projevuje větší produkcí žluči ve žlučníku. Díky tomu dochází k lepšímu trávení zejména tučné potravy.
Druhým cílem většiny detoxikačních procedur je účinek močopudný neboli diuretický, tedy podpora činnosti ledvin, zvýšení produkci moči, které vedou k urychlení odstraňování toxických látek z těla. Bohužel, takto jednoduše to nefunguje, protože při diuretickém účinku se sice zvyšuje množství tvořené moči, ale je to pouze v důsledku většího vylučování vody a soli. Na množství vylučovaných toxinů to obvykle nemá vliv. To však neznamená, že by byl močopudný účinek k ničemu. To, že se z organismu dostane nadbytečné množství vody, má svá nesporná pozitiva. Jedním z nich je odlehčení kardiovaskulárnímu systému – odvodněním dochází ke snížení objemu krve, a tím se může snížit i krevní tlak. Zároveň to ulehčuje práci našemu srdci.
Dalším pozitivem může být terapie edémů. Byliny s diuretickým účinkem se osvědčují například při chronickém otékání nohou a mohou zlepšit stav kůže, protože i odulost pokožky je někdy způsobena nadměrným zadržováním vody. Stejné byliny slouží i k podpoře činnosti ledvin tam, kde je dlouhodobě snížen jejich výkon. Zvýšené množství moči slouží k lepšímu vyplavování případných baktérií z močového traktu při bakteriálním zánětu.
Některé močopudné byliny najdete i ve směsích na hubnutí, ačkoli žádné hubnutí v pravém slova smyslu nezpůsobují. Jde opět jen o vyloučení vody, které se na váze může nějakým tím kilem projevit.
Bylin s močopudným účinkem je celá řada. Jednou z nejpoužívanějších je bříza. Její list obsahuje flavonoidy, které výrazně zvyšují produkci moči. Ovšem naši předkové využívali i její mízu jako tekutinu s obsahem mnoha minerálů a vitamínů a v severských zemích je dodnes populární dehet z březového dřeva, který slouží na různé kožní záněty a vyrážky. List břízy najdete v čajové směsi LEROS Močové cesty, ledviny.
Pampeliška lékařská rovněž výrazně odvodňuje. Ve staré Anglii se pampelišce dokonce říkalo „pee-a-bed“, což by se dalo přeložit jako „pomoč postel“. V případě, že byste si ji naordinovali před spaním, by to rozhodně hrozilo. Díky hořčinám však také podporuje vylučování žluči a tím zlepšuje trávení. Pampelišku najdete v LEROS čaji Očista těla.
Jednou z nejpoužívanějších diuretických bylin je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která se používá nejen na snížení krevního tlaku, zlepšení činnosti ledvin a k promývání močových cest při zánětech, ale ještě z dob antických pochází zvyk zvaný „urtikace“ - což znamená šlehat se čerstvou kopřivou za účelem zlepšení pohyblivosti kloubů a k léčbě artritidy. My vás k této bolestivé léčbě nutit nebudeme, používáme sušený kopřivový list, a to ve směsích Bylinkový detox, Hladké pozadí a Štíhlá linie.
Dalšími močopudnými bylinami jsou například divizna, přeslička, truskavec ptačí, zlatobýl, vřes, jehlice trnitá, petržel, celer nebo jalovec. I tyto byliny se objevují v čajových směsích LEROS.