Objevte kouzlo Vánoc s adventními kalendáři a vyberte si z naší nabídky vánočních dárků

Podoby bohyně Mokoš a podzimní rovnodennost

PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D. 28. 10. 2022

Staroslovanská bohyně Mokoš (Makoš) vládne nad úrodou a plody přírody, rodinným krbem a lidským osudem. Její jméno je etymologicky odvozeno od slovanského kořene slova mok/mokr (mokrý, vlhký), který ji spojuje s životadárnou vlhkostí a plodností země.

Mokoš
Podoby bohyně Mokoš a podzimní rovnodennost

Skály symbolizují její kosti, tráva její vlasy a řeky její žíly. Představuje Matku živitelku a Matku podzimu, které je zasvěceno období mezi podzimní rovnodenností (21. až 23. září) a Dušičkami (2. listopad). Podzimní rovnodennost s sebou přináší posvícení a hodové obyčeje. Jejich hlavním smyslem je poděkování za úrodu a snaha zajistit sklizeň, dostatek obživy a hojnosti v příštím zemědělském roce. Bohyně Mokoš vydala ze svého lůna plody, o něž ji rolníci na jaře požádali. Nastává čas odpočinku a příležitost k jejímu uctění. V představách starých Slovanů se uzavírala nebesa, kam ze světa lidí odcházela božstva vládnoucí jarnímu a letnímu období, aby zde přebývala až do počátku nadcházejícího roku. Rolníci proto bohům přinášeli prvotiny své úrody, obětovali dary a domácí zvířata (například slepice nebo kohout). V českém lidovém prostředí se rituálně stínala hlava kohouta. Obětiny pro Mokoši, nejčastěji chléb, kaše, zrno, plátno, víno nebo med, se zakopávaly do země, s níž se v zimě nesmělo hýbat, aby se nenarušil její spánek. Společně s bohy se do nebes vyprovázely duše zemřelých předků.

V některých pramenech se Mokoš popisuje jako bohyně stability a zralého mateřství, dárkyně i léčitelka hmotného těla anebo patronka léčivých rostlin. Spřádá posvátné nitě života a dohlíží na vřetena i nitě přadlen. Přede a do klubka smotává nitě, z nichž splétá lidský život. Od uzlu – narození až do konce a do posledního rozuzlení – smrti. Mokoš zajišťuje, aby každý smrtelník kráčel po svojí osudem dané pouti života. Uděluje svobodu volby mezi dobrem a zlem. Dobro znamená sledovat životní pouť a zlo naopak odvrátit se od ní. Smrtelníci, kteří se odkloní, zato však krutě potrestá. Jejich duše se stanou zlými démony a budou se navěky potulovat po zemi. Kromě toho Mokoš dohlíží na dodržování zvyků a obřadů. V lidových představách měla dlouhé ruce a velkou hlavu. V noci obcházela chalupy jako neviditelná. Její přítomnost bylo možné rozeznat pouze podle zvuku vřetena. Pokud některá z žen ponechala neuklizenou koudel, hrozilo nebezpečí, že ji opřede. Z těchto důvodu Mokoš symbolizovalo vřeteno a koudel, které drží v jedné ruce, zatímco v druhé svírá roh anebo misku na znamení hojnosti a úrody. Mokoš pomáhala ženám a dívkám věštit, navázat kontakt s podsvětím nebo provádět magické praktiky. Po setmění ženy rozčesávaly koudel a rozpřádáním nití se snažily předpovědět budoucnost.

Dočetli jste? Vyzkoušejte