Objevte kouzlo Vánoc s adventními kalendáři a vyberte si z naší nabídky vánočních dárků

Bylinky na prohřátí

Jindřich Čech 19. 2. 2024

Potřebujete se zahřát? Není nic lepšího než zachumlat do teplé peřiny. Jak se ale zahřát pomocí přírody? Vybrali jsme pro vás několik bylinek, které zahřejí stejně tak dobře jako peřina.

Bylinky na prohřátí těla
Bylinky na prohřátí

Pepřovník černý (Piper nigrum)

Černý pepř, který využíváme běžně v naší kuchyni, může dopomoci k prohřátí našeho organismu. Nejdeme v něm totiž alkaloid piperin, který se vyskytuje ve 4 různých podobách (geometrických izomerech). Jednu z těchto podob nazýváme chavicin. Jedná se o látku, která pepří propujčuje její typické štiplavé účinky. Dokáže totiž stimulovat nervová zakončení a povzbuzovat prokrvení. Využít jej proto můžeme i jako mírné afrodiziakum. Vylučuje se totiž močí a dokáže tak při procházení močovou trubicí podporovat prokrvení okolních intimních partií. Pokud si chcete zpestřit chvilky, můžete si pochutnat na směsích jako je Ženská touha nebo Mužská touha. Významné jsou také jeho účinky na podporu trávení a jeho protizánětlivý efekty, které se využívají v terapii alergie či astmatu.

Zázvorovník lékařský (Zingiber officinalis)

Oddenek zázvoru není jen výborným terapeutickým prostředkem a pochutinou, ale také prostředkem, jak zvýšit naši “horkost”. Výhodnější je nicméně využít sušený zázvor. Čerstvý zázvor totiž obsahuje gingeroly, které ačkoliv mají schopnost dráždit nervová zakončení a zprostředkovat tak vjem tepla, nemají co do účinnosti na shoagoly. Ty v zázvoru vznikají sušením, respektivr oxidací gingerolů. Proto je také výhodnější využívat jako koření právě sušený zázvor. Mezi sušeným a čerstvým zázvorem je nicméně více rozdílů. Ten sušený nejspíš nemá antivirální účinky, které lze pozorovat u zázvoru čerstvého. Přesto pomáhá snižovat zánětlivost, mírnit bolest a podporovat naše trávení. Tohoto efektu lze využít ve směsi Dobré zažívání. Spolu se svým prohřívacím efektem jej tak lze využít při různorodých infekcích našeho dýchacího ústrojí jako nachlazení nebo chřipka. Popíjet můžete naši směs Prohřátí imunita.

Prohřátí těla

Skořicovník pravý (Cinnamomum verum)

Sušená kůra skořice svými účinky pomáhá upravovat trávení, snižovat cukr v krvi a upravovat citlivost buněk na inzulín, ale také podporovat snižování hladin cholesterolu a tuků. Užitečná je tak pro náš kardiovaskulární systém. Šikovně lze využít ale také vlastnosti na podporu prokrvení a tím i zprostředkování pocitu tepla. Pro podporu našeho zdraví můžete využít např. směs Bylinkový detox. Díky obsahu silice neboli esenciálního oleje lze totiž skořici využít na prohřátí. V silici se nachází zejm. skořicový aldehyd a eugenol. Funguje nejen vnitřně, ale také zevně v podobě vhodného kosmetického přípravku. Ten dokáže nejen dodat teplo chladným dlaním a barvu bledé kůži, ale podpořit také schopnost těla vypořádat se s tvořící se celulitidě. Skořici můžete najít v našem krému na ruce Živel oheň.

Bylinky na prohřátí těla

Šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus)

Krásná vůně a pozitivní účinky na naše duševní i tělesné zdraví dělají z rozmarýnu cenou léčivou rostlinu. Vnitřně může pomoci od plynatosti a podpořit trávení. Může docílit také podpořit náš vnitřní klid a zlepšit naše soustředění, paměť a schopnost se učit. Vyhledávaná je také pro pozitivní účinky na naše kardiovaskulární zdraví. Má totiž významné protizánětlivé a antioxidační účinky. Zevně jej můžeme využít také pro podporu kvality kůže a při vypadávání vlasů, neboť pomáhá stimulovat naše vlasové folikuly. Může ovšem pomoci prohřát také naše svaly a klouby, a pomoci od bolesti. Pozitivního efektu bylina dosahuje přítomnosti silice, jejíž hlavní složkou je menthol, který účinkuje v synergii se spoustou dalších účinných látek. Účinky rozmarýnu můžete vyzkoušet s naším krémem Tělové krém rozmarýn a jalovec. Efekt rozmarýnu je zde podpořen prokrvujícím účinkem jalovce a hřebíčku.

 

Dočetli jste? Vyzkoušejte